Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata abonament internet camere supraveghere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata abonament internet camere supraveghere asociație de proprietari

Bună ziua. Locuiesc într-un bloc de locuințe cu o curte comună. Constructorul a montat camere de supraveghere. Acum câteva luni, o parte dintre locatari au solicitat încheierea unui contract pt servicii internet, contract care a fost încheiat de către asociația de proprietari pt a putea accesa camerele de supraveghere. Mai bine de jumătate dintre locatarii blocului, nu au solicitat acest serviciu, motiv pt care abonamentul a fost plătit doar de către cei Cafe au solicitat acest lucru. La ultima ședință, s-a solicitat de către cei care plăteau abonamentul să plătească toată lumea (costul fiind prea mare doar pt ei), indiferent dacă folosesc sau nu serviciul respectiv, motivând că aceste camere sunt ale blocului și intra la cheltuieli comune. De asemenea, s-a defectat partea de DVR iar reparația a fost împărțită la toate apartamentele, ceea ce e normal, camerale fiind ale blocului. Acum pe lista de cheltuieli a apărut și costul acestui serviciu cu care eu nu am fost de acord.
Întrebarea mea este dacă eu, care nu doresc să folosesc serviciul de internet pt a accesa camerele de supraveghere, sunt obligat să plătesc abonamentul la internet, în ideea că oricum sistemul de supraveghere funcționează fără internet.
Va mulțumesc!
Intrebarea este incompleta :
1. Este interzisa accesarea pe internet a acestor camere, sistemul de supraveghere trebuie sa fie doar cu circuit inchis si nu la discretia membrilor asociatiei, e un caz grav de incalcare a normelor GDPR. Daca cineva face reclamatie la ANSPDCP asociatia va lua sigur amenda. O vor plati doar cei vinovati.
2. Nu trebuie sa plateasca nimeni pentru accesul discretionar si ilegal al altora. Faceti reclamatie la ANSPDCP, daca in urma cererii scrise, conform art. 28 din legea 196/2018 , catre presedintele de asociatie , prin care solicitati justificarea legala a acestei cheltuieli, nu vi se raspunde sau vi se raspunde in doi peri. Puteti aminti in cerere de incalcarea grava a normelor GDPR si de intentia de a face reclamatie.
[ link extern ]
latka, moderator
Buna ziua,

Trebuie desemnate anumite persoane care sa aiba acces la sistemul de camere CCTV.

Trebuie sa fie desemnate cat mai putine persoane care sa aiba acces la sistemul de camere.

Trebuie realizata implementarea GDPR, altminteri, Asociatia de proprietari poate fi amendata.

Asadar, trebuie realizata o politica privind utilizarea camerelor CCTV.

Trebuie realizata documentarea interesului legitim, pentru care acesta este temeiul de prelucrare a datelor cu caracter personal, in situatia utilizatii camerelor CCTV , de catre Asociatia de proprietari.

Decizia de a monta camerele CCTV trebuie luata prin hotararea adunarii generale, respectand cerintele legii.

Ulterior , plata abonamentului este realizat prin sumele de bani avansate de locatari, insa, inainte de a monta camerele CCTV, trebuie parcurse procedurile legale.

Camerele au fost montate și predate de către constructor odată cu blocul. Camerele au circuit închis și este supravegheata curtea și intrarea în bloc. Menționez că toți cei care au acces la camere au instalat pe telefon o aplicație prin care se face accesul.
Deci, din răspunsurile dvs deduc că nu pot fi obligat să plătesc lunar un astfel de serviciu, chiar dacă asa hotărăște majoritatea locatarilor.
Da, dar e grav ca exista persoane care acceseaza sistemul prin acea aplicatie. Se incalca grav normele GDPR.
Daca s-a hotarit in AG sunteti obligat sa platiti, pina obtineti suspendarea acestei ilegalitati.
Articolul 52
(1) Dacă o hotărâre a adunării generale este contrară legii, statutului sau acordului de asociere a asociației de proprietari ori este de natură să prejudicieze interesele proprietarilor, aceștia sau orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său pot/poate ataca în justiție respectiva hotărâre.
(2) Acționarea în justiție în conformitate cu prevederile alin. (1) nu întrerupe executarea hotărârii decât în cazul în care instanța dispune suspendarea acesteia.
[ link extern ]
latka, moderator
Este o diferenta apreciabila intre interesul dezvoltatorului de a impune costuri sistem de supraveghere si parcurgerea procedurii legale instalare sistem de supraveghere in condominiu,care impune acordul individual al proprietarilor-avand in vedere caracterul special al datelor preluate si stocate de sistemeul de supraveghere date sub incidenta GDPR