Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Ma aflu in situatia urmatoare; Angajata la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Ma aflu in situatia urmatoare; Angajata la o firma ...

Buna ziua! Ma aflu in situatia urmatoare;
Angajata la o firma cu contract facut la distanta. Pe per.nedeterminata, 8 h! .eu intr un oras , firma in alt oras din Ro.
De cate ori am cerut acte , adeverinta revisal cu stampila si semnatura ..se tot cauta scuze ori mult timp...tin sa mentionez ca am cerut un regulament intern ,pt care am semnat , dar nu mi a fost inmanat , desi l am cerut, fluturas de salariu foarte sumar, avand in vedere ca am lucrat si sambata si duminica! Contractul l am primit intr un final pe mail semnat si stampilat dupa o luna..etc!
La sfarsitul lui iunie mi s a comunicat noul program de munca, pt care initial am renuntat insa am cazut de acord si am continuat! In acel moment mi s a comunicat insa ca nu voi.putea sa mi iau concediu de odihna , ca altfel imi vor desface contractul " cu litera i"..intelegi..dvoastra!
Am anuntat ca voi fi nevoita ca uneori sa mi iau cate un liber sau cateva ore sa mi rezolv anumite probleme, deoarece lucrez zilnic si sambata !
Daca cer concediu de odihna pt perioada lucrata pot fi trasa la raspundere , eventual incheierea cim cu abatere disciplinara?
Dar daca doresc incetarea cim prin demisie, pot sa nu respect perioada de maxim 20 de zile, in cazul in care angajatorul suatine ca i este afectata activitatea,neavand un inlocuitor?
Daca nu respect perioada de preaviz in totalitate care pot fi sanctiunile?
Fiecare angajat are dreptul la o perioadă de concediu de odihnă. Faptul că doriţi să efectuaţi concediul de odihnă nu poate fi niciodată încadrat ca fiind o abatere disciplinară.
Se poate să vă depuneţi demisia şi să cădeţi de acord cu angajatorul pentru un termen minim de preaviz. În situaţia în care nu respectaţi termenul de preaviz, angajatorul poate să vă desfacă contractul de muncă, disciplinar, pe motivul neprezentării la serviciu.

O zi bună!
Daca doriti incetarea cim prin demisie, puteti sa nu respectati perioada de preaviz, situatie in care puteti fi cercetat disciplinar.