avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitarea firmelor fără angajat din 2023?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozitarea firmelor fără angajat din 2023?

Bună ziua,

Vreau să fiu sigur că am înțeles cum va fi cu impozitarea firmelor fără angajat din 2023.

La S.R.L.-urile care trec la impozit de 16% baza de calcul pentru plata CASS se va raporta la 6, 12 sau 24 de salarii, nu?

Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 3 August 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:39, 8 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
plafonul de 6/128/24 salarii e la persoane fizice . Nu la SRL

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul și plafoane cass chirii & dobânzi 2024 SpF2016 SpF2016 Să zicem că voi avea așa: - chirie 30 000 lei - dobanzi 10 000 lei Total: 40 000 lei (=12,1 salarii minime) La chirie se aplică cote forfetare de 20% ... (vezi toată discuția)
Plata cass la o chirie pe cateva luni din an mboncalo mboncalo Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu plata CASS si plafonul de 6 12 24 salarii , fiind foarte neclar in privinta aceasta in majoritatea video-urilor, ... (vezi toată discuția)
Declarare venituri din chirii si pfa G-Radu90 G-Radu90 Buna ziua, daca am venituri din chirii si doresc sa-mi fac un PFA pt alta activitate, veniturile din chirii cu cele realizate de PFA se cumuleaza? Sau pt PFA ... (vezi toată discuția)