Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari cu loturi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari cu loturi de parcare ...

Buna ziua. Suntem o asociatie de proprietari cu loturi de parcare achizitionate in garajul din subsolul imobilului. Unii proprietari nu au insa lot de parcare achizitionat. Intrebare: proprietarii care nu au loturi de garaje in proprietate platesc cota parte din utilitatile (curent) si serviciile (curatenie, reparatii poarta acces) aferente garajului, incluse in cheltuielile pe partile comune? Multumesc anticipat pentru raspuns(uri)!
Daca vor, platesc. :)
Legal, pentru o proprietate comuna exclusiva, platesc doar cei care o detin, cheltuielile legate de acea proprietate.
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.
[ link extern ]

Multumesc mult, foarte utila informatia!!
Legal,costurile aferente parcare se repartizeaza exclusiv beneficiarilor