Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Schimbarea declaratiei date la politie - va rog sa ma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Schimbarea declaratiei date la politie - va rog sa ma ajutati cu un raspuns

Buna ziua, fratele meu a fost implicat intr-un mic accident ce a avut doar daune materiale. A incredintat masina unui prieten ce nu detinea permis de conducere si totodata a stat pe scaunul din dreapta - a fost o situatie aparte, era duminica seara, ascultau muzica si fratele meu era pe scaunul din dreapta stand pe telefon, apoi prietenul acela a urcat la volan si dintr-una in alta au pornit masina si au vrut sa faca cateva manevre sa vada si el cum este. Insa imediat de cum au pornit masina, prietenul acela a dat cu spatele in poarta unui vecin. Vecinul a anuntat politia si fratele meu fiind tanar si nestiind ce sa faca, a luat toata vina asupra sa, el fiind proprietarul masinii crezand ca daca a incredintat masina altcuiva este mult ai grav decat daca ar fi fost el baut la volan. Cand a fost testat la sosirea politiei avea o alcoolemie de 0.58. Din ce am inteles, dupa recoltarea probelor biologice, valoarea iese aproximativ dubla, in jur de 1,16. Fratele meu ar dori acum sa schimbe declaratia data la politie si sa spuna adevarul, ca nu el era cel de la volan, insa prietenul acela nu doreste sa faca asa si in felul acesta fratele meu ramane cu daunele. Nu sunt sigura de ce se poate intampla daca schimba declaratia si spune adevarul si daca poate face asta in absenta prietenului sau. Va rog sa ma sfatuiti
MB1996, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Ma puteti ajuta pe scurt cu ceea ce inseamna Procedura simplificata?
Aveti atasat un link care va v-a lamuri
[ link extern ]