Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este posibil sa imi retina permisul de conducere pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este posibil sa imi retina permisul de conducere pe motiv ca am cosnumat bauturi alcoolice la volan iar masina mea se afla in curtea imobilului si sa imi suspende dreptul de a conduce pe o perioada de 5 ani ??

Am plecat cu un prieten in diferite masini eu consumand o bere ciucas la 0.5 facand virajul la dreapta fix pe strada pe care locuiam oprind in fata imobilului meu iar politia aparuse in spatele meu doar cu semnale luminoase eu m am comformat eram deja oprit dar prietenul meu a fugit cu cealalta masina care ii apartinea eu nestiind ce se intampla am bagat masina in curte (domnii politisti nespunandu-mi sa raman pe loc sau sa ma someze sa raman in masina )iar ei au plecat in cautarea prietenului meu timp in care crezand ca pe el il cauta eu am bagat masina in curte si am consumat aproximativ 1 litru si jumatate de vin de tara dupa o ora domnii politisti vin la mone la adresa si imi spun cine a fost cel care a condus masina mea si i am spus ca eu dansii m au intrebat daca am baut si am zis ca am baut o bere ciucas pe care o consumasem la volan dar dansii daca nu mi au spus ce se intampla si nespunan du mi sa raman la masina eu am bagat masina in curte si am baut acel vin .. ma u pus sa le dau permisul si buletinul le am oferit dansilor actele necesare iar dupa ma pune sa suflu in fiola rezultand o alcoolemie de 0.71 spunandu le ca trebuia sa imi spuna sa raman pe loc dansii spun ca asa eram la volan si ca imi retine permisul pe o prioada de 5 ani
Poate fii vorba de un abuz din moment ce dansii nu m au vazut la fata si nu mi au pus fiola inainte sa intru in curte ?? Dar ei au plecat in urmarirea prietenului meu el scapand fara nici o problema si fara amenda si fara permis suspendat
Iar dansii nu mi au oferit nici un proces vrebal sau o copie a declaratiei
Marius1997, utilizator
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 336 alin. 1 c.p.
In apararea dvs, este necesar sa solicitati calculul retroactiv al alcoolemiei.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu el strategia apararii, situatia este destul de complicata la dvs.

Normal daca dansii nu au venit la mine la masina sa ma testeze la momentul respectiv cand eram in masina cu motorul oprit pregatiind actele ,nu erau obligati sa imi spuna macar prin statie sa raman la masina pana se intorc ei ? Pentru ca eu am tras pe dreapta am ramas in masina iar dansii au plecat fara sa imi spuna ceva in urmarirea altei masini nestiind ce se intampla am bagat masina in curte si am consumat bauturi alcoolice la momentul testarii cu alcooltestul nu eram in masina mi au luat permisul ca fiind pieton pentru ca ei s-au intors dupa aproximativ o ora dansii cred ca erau obligati sa imi spuna sa raman la masina daca voiau sa ma testeze cu aparatul etilotest practic eu nu eram cu masina, cand dansii m au testat eram pieton

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 336 alin. 1 c.p.
In apararea dvs, este necesar sa solicitati calculul retroactiv al alcoolemiei.
Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu el strategia apararii, situatia este destul de complicata la dvs.

Marius1997, utilizator