Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Daca am facut 800 de lei trebuie sa declar?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Daca am facut 800 de lei trebuie sa declar?

Buna ziua, daca am facut 800 de lei trebuie sa declar?
george-neagu, moderator
Orice venit se declara la ANAF in vederea taxarii si impozitarii.
Multumesc! Declaratia unica trebuie asa i? Daca am castigat bani in anul asta(Iulie) atunci numai la anul viitor pot sa declar, nu? Pana atunci nu o sa primesc amenda?

POPA GHEORGHE a scris:

Orice venit se declara la ANAF in vederea taxarii si impozitarii.

Inteleg ca nu aveti firma inregistrata la Registrul comertului.
Declaratia ca realizati venit ca PFI se declara cand il realizati.
Cred ca nu ne intelegem.. Deci eu am facut bani din ceva. Suma asta este 800 de lei. O fost numai o singura data asta. Nu vreau sa deschid un firma, ci intrebarea mea este ca suma asta trebuie declarat cu declaratia unica? Luna trecuta am primit suma asta, atunci trebuie sa declar la anul viitor?

Noname1213 a scris:

Multumesc! Declaratia unica trebuie asa i? Daca am castigat bani in anul asta(Iulie) atunci numai la anul viitor pot sa declar, nu? Pana atunci nu o sa primesc amenda?

POPA GHEORGHE a scris:

Orice venit se declara la ANAF in vederea taxarii si impozitarii.

Dvs. nu intelegeti, desi daca cititi cu atentie mesajul meu, acesta este clar.
PFI este persoana fizica independenta, nu are firma inregistrata la RC, dar prin declaratia de venit (atunci cand il realizeaza) se inregistreaza la ANAF ca platitor de taxe si impozite. I se stabileste impozit si taxe de platit.
Declaratia anuala este un cumul de venituri, in baza carora se regleaza anul viitor venitul versus plata impozit si taxe.
Daca doriti sa comentati dati clik pe butonul "raspunde".