avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit al unui minor de 17 ani.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit al unui minor de 17 ani.

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un minor de 17 ani poate sa plateasca taxe pe veniturile castigate din colaborarea cu un srl. M-am interesat si am vazut ca nu s-a aprobat legea prin care un minor poate sa iti deschida un pfa, inca este la stadiul de propunere. Exista vreo cale prin care sa se impoziteze veniturile? (sunt mult mai mari decat minimul pe exonomie dar mai mici de 5000 de euro)
Ultima modificare: Marți, 12 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 15:56, 13 Septembrie 2023
Puteti face declaratie de venit la ANAF in vederea impozitarii ca persoana fizica independenta (PFI).
Sunt in domeniu de digital marketing, din pacate nu am vazut sa apara acest domeniu pe lista de profesii liberale.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti face declaratie de venit la ANAF in vederea impozitarii ca persoana fizica independenta (PFI).

Ultima modificare: Marți, 12 Septembrie 2023
Lazar Bogdan, utilizator
Declaratia de venit, in cazul dvs., nu are legatura directa cu profesiile liberale. Orice venit se impoziteaza, nu neaparat printr-o firma (SRL, PFA, II, etc.), ci si ca PFI. Faceti deosebire intre PFA si PFI.
Ce bine. Si aceasta declaratie cand se face?
La finalul anului?

POPA GHEORGHE a scris:

Declaratia de venit, in cazul dvs., nu are legatura directa cu profesiile liberale. Orice venit se impoziteaza, nu neaparat printr-o firma (SRL, PFA, II, etc.), ci si ca PFI. Faceti deosebire intre PFA si PFI.

La inceputul anului pentru declarare/ inregistrare ca veti obtine venit (se estimeaza acest venit). Primiti facturier si chitantier si un cod de inregistrare fiscala. Tineti evidenta.
La inceputul anului viitor se face declararea venitului realizat din care se scad cheltuieli deductibile fiscal. In baza declararii se primeste decizie de impunere.
Puteti cere lamuriri/ precizari la ghiseu, la ANAF.

Alte discuții în legătură

Daca ai venituri la 17 ani poti sa ti le declari la anaf Lazar Bogdan Lazar Bogdan Buna seara, Am aflat ca daca ai venituri la 17 ani poti sa ti le declari la anaf la sfarsitul anului. Intrebarea mea este cum platesc impozit pe ei si cum ... (vezi toată discuția)
Poti desfasura activitatea de affiliate marketing pe un pfa? ... bm2 bm2 Poti desfasura activitatea de affiliate marketing pe un PFA? Sau trebuie obligatoriu sa ai firma? (vezi toată discuția)
Pictor independent Hori86 Hori86 Buna ziua! Sunt pictor independent, nu am diploma si studii pentru pictura,eu lucrez am servicu, si ocazional pictez si vreau sa vand picturile in mod legal! ... (vezi toată discuția)