Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit al unui minor de 17 ani.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit al unui minor de 17 ani.

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un minor de 17 ani poate sa plateasca taxe pe veniturile castigate din colaborarea cu un srl. M-am interesat si am vazut ca nu s-a aprobat legea prin care un minor poate sa iti deschida un pfa, inca este la stadiul de propunere. Exista vreo cale prin care sa se impoziteze veniturile? (sunt mult mai mari decat minimul pe exonomie dar mai mici de 5000 de euro)
george-neagu, moderator
Puteti face declaratie de venit la ANAF in vederea impozitarii ca persoana fizica independenta (PFI).
Sunt in domeniu de digital marketing, din pacate nu am vazut sa apara acest domeniu pe lista de profesii liberale.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti face declaratie de venit la ANAF in vederea impozitarii ca persoana fizica independenta (PFI).

Lazar Bogdan, utilizator
Declaratia de venit, in cazul dvs., nu are legatura directa cu profesiile liberale. Orice venit se impoziteaza, nu neaparat printr-o firma (SRL, PFA, II, etc.), ci si ca PFI. Faceti deosebire intre PFA si PFI.
Ce bine. Si aceasta declaratie cand se face?
La finalul anului?

POPA GHEORGHE a scris:

Declaratia de venit, in cazul dvs., nu are legatura directa cu profesiile liberale. Orice venit se impoziteaza, nu neaparat printr-o firma (SRL, PFA, II, etc.), ci si ca PFI. Faceti deosebire intre PFA si PFI.

La inceputul anului pentru declarare/ inregistrare ca veti obtine venit (se estimeaza acest venit). Primiti facturier si chitantier si un cod de inregistrare fiscala. Tineti evidenta.
La inceputul anului viitor se face declararea venitului realizat din care se scad cheltuieli deductibile fiscal. In baza declararii se primeste decizie de impunere.
Puteti cere lamuriri/ precizari la ghiseu, la ANAF.