Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua Locuiesc într-un bloc cu 20 apartamente. O ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua Locuiesc într-un bloc cu 20 apartamente. O parte ...

Bună ziua
Locuiesc într-un bloc cu 20 apartamente. O parte din vecini doresc să achiziționeze un sistem de camere de supraveghere cu care nu toți vecinii sunt de acord.
Întrebarea mea este: dacă majoritatea locatarilor este de acord cu investiția, minoritatea este obligată să plătească cota parte din factură (aceasta va fi emisă pe persoană fizică)?
Mulțumesc.
Adrian
~ Conținut șters la cerere ~
Ca sa primiti raspuns exact, trebuie sa precizati daca exista sau nu asociatie de proprietari.
Totusi :
1. Asociatie exista
Instalarea unui sistem de supraveghere se supune in primu rind normelor GDPR :[ link extern ]
Trebuie sa existe in primul rind un interes legitim sau acordul tuturor proprietarilor, plus respectarea stricta a acelor norme (acces strict la inregistrari, maxim 30 de zile pastrare datae, etc)
Ca lucrare de modernizare trebuie votata in AG cu o majoritate de minim 2/3 dintre proprietari.
2. Asociatia nu exista
Acelasi lucru privind normele GDPR. In plus trebuie acordul tuturor proprietarilor.
Asa ca nu aveti de ce sa platiti pentru asa ceva, nu este proprietate comuna, ci una comuna exclusiva.
[ link extern ]
Hotararea instalarii de sieteme de supraveghere video in imobile d elocuit in comun se dispun de catre participantii la adunarea generala
Mai exista obligtia ca anterior instalarii sistemului de supraveghere sa existe acordul individual al tuturor proprietarilor datorita caracterului datelor preluate si stocate de sistemele de supraveghere afalate sub incidenta GDPR
Factura trebuie facuta pe asociatie...altfel cum ii obligati sa plateasca?