Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua! Exista o lege care sa oblige autoritatea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua! Exista o lege care sa oblige autoritatea locala (Primaria-STB-ul) ...

Buna ziua! Exista o lege care sa oblige autoritatea locala (Primaria-STB-ul) sa reduca considerabil nivelul de zgomot cauzat de tramvaiele/sinele vechi? Locuim intr-o zona rezidențiala din centrul Bucurestiului (90% case, nu blocuri), zgomotul produs de tramvaiele care trec la fiecare 5-6 min timp de 18 ore/zi producand 80 decibeli (linia si deci ferestrele caselor aflandu-se la 4-5 metri de sinele de tramvai. Precizez ca zona este veche. Mai intai au fost casele apoi au venit tramvaiele. Se poate da in judecata Primaria ca sa fie obligata sa desfiinteze linia de tramvai?
încercați, lui Nicușor i-a ieșit. încă se chinuie sa rezolve niște probleme create de el pe când era in opoziție
Există. Normativul privind protecția la zgomot, STAS 10009-88 Acustica urbană. Limite admisibile ale nivelului de zgomot urban, punctul 3.2.1, la nivelul clădirilor de locuit, în interior, limita admisibilă a nivelului de zgomot în interior este de 35 dB.