avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ani şi ...

Bună ziua!

Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ani şi 11 luni. Pe data de 30 aprilie 2022 a împlinit vârsta de 63 de ani. Are dreptul la pensia minim garantată sau la vreun tip de pensie?

Vă mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:30, 8 August 2022
Nu are dreptul la pensie fara sa indeplineasca conditia de stagiu minim de 15 ani.
Legea 416/2001
[ link extern ]
Sa se intereseze la primarie daca se incadreaza in prevederile acestei legi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua!! am si eu o intrebare ,referitor la mama mea care ... Val3ntin2018 Val3ntin2018 Buna ziua!! Am si eu o intrebare ,referitor la mama mea care are 62 de ani impliniti si 13 ani de cotizatie(vechime in munca). A fost la casa de pensii sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu ... Laura988 Laura988 Buna ziua, o persoana care are are varsta de pensionare dar nu are vechime suficienta pe cartea de munca, ce venit poate avea pentru a se sustine , momentan nu ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, mama mea a lucrat 8 ani, are 64 de ani, beneficieza ... gaby1113 gaby1113 Bună ziua, mama mea a lucrat 8 ani, are 64 de ani, beneficieza de indemnizație sociala? (vezi toată discuția)