Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ani şi ...

Bună ziua!

Mama mea a cotizat la sistemul de pensii 8 ani şi 11 luni. Pe data de 30 aprilie 2022 a împlinit vârsta de 63 de ani. Are dreptul la pensia minim garantată sau la vreun tip de pensie?

Vă mulţumesc!
Nu are dreptul la pensie fara sa indeplineasca conditia de stagiu minim de 15 ani.
Legea 416/2001
[ link extern ]
Sa se intereseze la primarie daca se incadreaza in prevederile acestei legi.