avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren cu un singur titlu de proprietate si doi titulari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren cu un singur titlu de proprietate si doi titulari

Buna ziua. Mamei mele si vărului meu le-a fost retrocedata o suprafata de teren agricol, dar există doar un singur titlu de proprietate. Dupa efectuarea cadastrului pe teren cum se poate proceda pentru a se despărți terenurile și fiecare să dispună de acesta cum dorește? E necesar ca fiecare parte să dețină un titlu de proprietate în cazul in care doreste să vândă suprafața de teren care îi revine? Se poate solicita un duplicat al titlului de proprietate? As dori lămuriri. Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2022
mihaita70, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:38, 10 August 2022
În principal trebuie sa facă partajul.
Fie amiabil, la notar, fie în caz de neînțelegeri, la instanță.
Actul de partaj sau Hotărârea judecătorească va fi actul de proprietate al fiecăruia, în baza căruia va putea vinde singur ulterior.
Dacă sunt mai multe parcele pe titlu, trebuie întocmită documentația cadastrala pentru fiecare.
Fiecare coproprietar ia câte un teren intreg sau exista parcele pe care și le împart?
Nu stiu amanunte acum. Dar e clar că despartirea trebuie sa se faca la notar...
Dacă sunt pe titlu percele pe care vor sa și le împartă în doua loturi, inaintea partajului trebuie mai întâi întocmită o documentație cadastrala de dezmembrare și încheiat un act notarial de dezmembrare pentru fiecare parcela care se vrea împărțită la rândul ei.
Dacă își ia fiecare câte un teren întreg, costurile vor fi mai mici.
Se face partaj la notar dacă ambii sunt de acord, dacă nu in instanță.
Nu trebuie făcut nimic înainte, doar să se înțeleagă intre ei care parcele le ia fiecare (1/2 din titlu) Dacă unul din ei vrea mai mult teren si celălalt este de acord, trebuie sa ii plateasca (sultă se numește) Daca in titlu este doar un teren, se imparte 1/2 pentru fiecare.
Fiecare primeste un act de partaj care ține locul titlului de proprietate.

mihaita70 a scris:

Buna ziua. Mamei mele si vărului meu le-a fost retrocedata o suprafata de teren agricol, dar există doar un singur titlu de proprietate. Dupa efectuarea cadastrului pe teren cum se poate proceda pentru a se despărți terenurile și fiecare să dispună de acesta cum dorește? E necesar ca fiecare parte să dețină un titlu de proprietate în cazul in care doreste să vândă suprafața de teren care îi revine? Se poate solicita un duplicat al titlului de proprietate? As dori lămuriri. Mulțumesc.

Ultima modificare: Miercuri, 10 August 2022
Magdalena123456, utilizator


Magdalena123456 a scris:

Se face partaj la notar dacă ambii sunt de acord, dacă nu in instanță.
Nu trebuie făcut nimic înainte, doar să se înțeleagă intre ei care parcele le ia fiecare (1/2 din titlu) Dacă unul din ei vrea mai mult teren si celălalt este de acord, trebuie sa ii plateasca (sultă se numește) Daca in titlu este doar un teren, se imparte 1/2 pentru fiecare.
Fiecare primeste un act de partaj care ține locul titlului de proprietate.

mihaita70 a scris:

Buna ziua. Mamei mele si vărului meu le-a fost retrocedata o suprafata de teren agricol, dar există doar un singur titlu de proprietate. Dupa efectuarea cadastrului pe teren cum se poate proceda pentru a se despărți terenurile și fiecare să dispună de acesta cum dorește? E necesar ca fiecare parte să dețină un titlu de proprietate în cazul in care doreste să vândă suprafața de teren care îi revine? Se poate solicita un duplicat al titlului de proprietate? As dori lămuriri. Mulțumesc.





Dacă vor sa își împartă o parcela sau mai multe, în doua, trebuie făcută dezmembrarea.
Partajul direct se face dacă își împart parcelele întregi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezmembrare fara iesire din indiviziune angella angella O problema m/a pus pe ganduri: daca sunt doi copropietari pe o suprafata de teren(cu constructii) si vor sa o dezmembreze in doua parcele dar fara sa faca ... (vezi toată discuția)
Intabulare iuvri iuvri Buna ziua! Imi poate da si mie cineva niste informatii? Cum pot intabula terenul obtinut cu un titlu de proprietate obtinut in baza legii 247/2005? Unde ... (vezi toată discuția)
Cum se iese din indiviziune? AlinaS7 AlinaS7 Buna ziua, Suntem 3 surori si mostenim un teren forestier.Cum iesim din indiviziune?Ce pasi trebuie urmati? Va multumesc (vezi toată discuția)