Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reangajarea din somaj in aceeasi companie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reangajarea din somaj in aceeasi companie

Buna ziua,
Sunt somera de 2 luni. Daca primesc o oferta de la firma de la care am plecat si ma intorc, mai beneficiez de cuantumul de, parca 30% din valoarea somajului?
Raspunsul il gasiti aici:
Legea 76/2002 Art. 72. - (1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) şi alin. (2) lit. c) cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţia de şomaj potrivit legii şi care se angajează pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale în vigoare, şi, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizaţiei de şomaj beneficiază, din momentul angajării până la sfârşitul perioadei pentru care erau îndreptăţite să primească indemnizaţia de şomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizaţiei de şomaj, stabilită şi, după caz, reactualizată conform legii.
(2) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) persoanele care se încadrează la angajatori cu care au fost în raporturi de muncă sau de serviciu în ultimii 2 ani, precum şi persoanele pentru care plata indemnizaţiei de şomaj a fost suspendată potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimbării duratei contractului individual de muncă, plata indemnizaţiei de şomaj încetează potrivit art. 44 lit. a).
Va multumesc.
Sunt optimista ...... deoarece vad ca treaba merge mai rau acum...... acolo.
Mai am o intrebare.
La plecare mi s-a restructurat postul. Daca firma reinfiinteaza postul pe care am fost angajata, este obligata sau nu sa-mi ofere mie prima data acel post?
Presupun ca a fost concediere individuala, si nu colectiva. In acest caz, nu este prevazuta o astfel de obligatie legala( ci doar morala, eventual :) ).