Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am avut avut o masina avariata si am decis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am avut avut o masina avariata si am decis sa o radiez. ...

Buna ziua,

Am avut avut o masina avariata si am decis sa o radiez. Am vorbit cu o persoana care se ocupa de preluarea masinilor avariate si eliberarea unui Certificat de distrugere.

Am primit cerrtificatul de distrugere de la firma unde a fost lasata masina, cu toate datele trecute pe act.

Masina fiind pe tatal meu in Deva, eu locuind in Timisoara am trimis toate actele in original tatalui meu sa mearga la Deva la centru de Radier auto, acolo surpriza doamna de la ghisiu nu poate radia masina pentru ca firma care a eliberat certificatul de distrugere nu apare in baza lor de date autorizate ( firma fiind autoriata pe colectarea deseurilor, aluminiu, cupru etc, dar sustin ca sunt autorizati pentru eliberare certificate distrugere. Doamna de acolo nu doreste sa Radieze masina nici daca vin cu o dovada de autorizatie ca firma unde a fost lasata masina este autorizata sa elibereze si certificate de distrugere.

Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz ? Unde sa ma adresez ?

In Timisoara pe baza acelui certificat masina se poate radia, dar in Deva acolo se lucreaza ( altfel, mai aparte )

Rog o parere, un sfat.

Multumesc!
Poate va ajuta :
"Documente necesare pentru radierea unui vehicul din circulatie în cazul predarii vehiculului catre o unitate specializata în vederea dezmembrarii
1. Cererea solicitantului; Cerere radiere (doc / pdf)
2. Certificatul de înmatriculare;
3. Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;
4. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
5. Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
6. Documentul care atestă dezmembrarea, casarea sau predarea unei unităţi specializate în vederea dezmembrării;
7. Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial (D.I.T.L.), sau certificatul de atestare fiscală.
8. Certificat de radiere – 3 exemplare;
9. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
10. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul
11. Anexa 677 (doc / pdf)

Daca documentul de la pct 6 nu corespunde puteti apela la radierea la cerere.
Va trebuie copie dupa un document care sa ateste ca aveti unde depozita autovehicolul la dvs. sau la o terta persoana.

Iata si documente necesare pentru radierea unui vehicul din circulatie în cazul în care detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului în circulatie (la cerere)
1. Cererea solicitantului; Cerere radiere
2. Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
3. Certificatul de înmatriculare;
4. Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
5. Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
6. Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale sau certificatul de atestare fiscală;
7. Certificatul de radiere – 3 exemplare;
8. Declaraţie pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, din care să reiasă că vehiculul nu mai circulă pe drumurile publice;
9. În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora;
10. Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
11. Cartea de identitate a solicitantului (original şi copie)
12. Anexa 677 "
hhs, utilizator
Initiati actiune in instanta pentru a intra in posesia unei hotarari judecatoresti privind dispunerea radierii autovehiculului.
Va pierdeti timpul cu incompetenta, ignoranta si reau-vointa a unora sau altora .
office_log, utilizator