Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Am o întrebare și va rog sa mă lamuriti ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Am o întrebare și va rog sa mă lamuriti O persoana ...

Buna ziua,
Am o întrebare și va rog sa mă lamuriti
O persoana cu dubla cetățenie ( romană și americană) vrea sa își reînnoiasca pașaportul românesc expirat. A sunat la um consulat din SUA și i s-a cerut cartea de identitate. Dar el nu are domiciliu in România. Cum se procedează ? Multumesv
Daca are pasaport american e simplu: isi face pasaport romanesc cand mai vine in Romania. In rest nu face nicio diferenta. Cetatenia romana nu o pierde la expirarea pasaportului.
tgeorgescu, utilizator