avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună dimineața sunt Petrescu. Vreau să întreb și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună dimineața sunt Petrescu. Vreau să întreb și eu, am lucrat ...

Bună dimineața sunt Petrescu. VREAU să întreb și.eu am lucrat din 1991 până în 1996 la CFR depou având grupa 1 de muncă având reducere de 6 luni la an .După 1996 am lucrat mecanic locomotiva tot în aceeași grupă până în 2001 când s a schimbat grupa 1 ,devenind grupă,, condiții speciale.lucrând până în 2014 După 2014 am avut o întrerupere de 3 ani ,șomaj plus 2 ani lucrați fără grupă.Din 2017 am revenit înapoi și acum anul 2022 am realizat încă 5 ani.Total grupă 1 și specială cumulate 28 și jumătate.
Întrebarea mea este,în condițiile actualei legi grupă 1 de muncă se cumulează cu grupa,,conditii speciale?sau nu și dacă pot ieși la 52 de ani.Menționez că sunt născut în anul 1970.septembrie
Lucrez din 1988 luna Martie la o fabrică unde am avut grupă a 2 a
Mi s au tăiat 9 luni care sunt în cartea de muncă că actuala lege spune că nu aveam 18 ani .Dacă puteți să mă ajutați cu un răspuns în condițiile legii de acum.Vă mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie Eugen C. Eugen C. Buna ziua! As vrea sa stiu daca ma incadrez pentru recalcularea pensiei. Am lucrat ca mecanic de locomotiva CFR si: - pensionat 08 iunie 2008 - stagiu ... (vezi toată discuția)
Incadrare in conditii speciale arvinte arvinte am 55 de ani si am lucrat 21 de ani gr.I si patru ani gr.II.inainte de anul 2001 ca mecanic locomotiva. dupa legea 263/2011 ma incadrez la grupa de munca ... (vezi toată discuția)