avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara.Va rog sa ma indrumati ce se poate face in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara.Va rog sa ma indrumati ce se poate face in urmatoarea ...

Buna seara.Va rog sa ma indrumati ce se poate face in urmatoarea situatie:
in 2005 am semnat un antecontract de vanzare -cumparare pentru terenuri extravilane.nici pana acum acest document nu a fost finalizat.Vanzatorul gaseste motive .Eu cum pot sa aflu daca aceste terenuri mai sant in posesia lui sau ce trebuie sa fac ca sa finalizeze acest document?I-am platit suma totala.VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Cel mai recent răspuns: dona c , utilizator 16:02, 23 August 2022
Trebuie să verificați clauzele contractului și apoi, dacă mai sunteți în termen, să-l notificați să se prezinte pentru autentificarea actului. De șa încheierea antecontractului ați încheiat vreun act adițional pentru prelungirea termenului de încheiere a contractului de vânzare-cumpărare ?
De 11 ani nu a mai fost reinoit.

Adrian ALBU a scris:

Trebuie să verificați clauzele contractului și apoi, dacă mai sunteți în termen, să-l notificați să se prezinte pentru autentificarea actului. De șa încheierea antecontractului ați încheiat vreun act adițional pentru prelungirea termenului de încheiere a contractului de vânzare-cumpărare ?

Oare pot sa reinoiesc antecontractul acum?
S a facut predarea terenurilor,aveti macar posesia asupra lor.?
S a facut predarea terenurilor,aveti macar posesia asupra lor.?

Alte discuții în legătură

Buna ziua...acum un an am incheiat cu un dezvoltator din bucuresti ... edanes_ro edanes_ro Buna ziua...Acum un an am incheiat cu un dezvoltator din Bucuresti un antecontract prin care ne obligam eu sa-i platesc pretul integral al apt. pana la data de ... (vezi toată discuția)
Clauză antecontract v-c nerespectată de dezvoltator. pot renegocia contractul? kaz89 kaz89 Buna ziua,acum cateva luni am cumparat o garsoniera intr-un cartier rezidential in valoare de 33000eur.Initial am platit 1500 euro pentru rezervare,ulterior am ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare ContSters79057 ContSters79057 Am cumparat un apartament intr-un bloc in constructie,iar in antecontractul pe care l-am incheiat firma constructoate se obliga sa faca actul ... (vezi toată discuția)