Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! As dori sa stiu ,va rog, cand se ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! As dori sa stiu ,va rog, cand se inregistreaza o cerere, ...

Buna ziua! As dori sa stiu ,va rog, cand se inregistreaza o cerere, în ziua depunerii sau poate fi înregistrată si ulterior. Am nevoie de norma legala., unde este reglementat acest aspect. Multumesc!
Nu știu să vă zic un text de lege, dar dacă vorbim despre o instituție publică, trebuie să existe un registru de primiri cereri în care se va aloca un număr de înregistrare pentru fiecare cerere în parte cu data depunerii efective (fie personal, de petent, sau prin poștă). La fel și la persoanele private.
Prin contracte se mai poate deroga de la această regulă (de exemplu, să se considere data comunicării, o dată ulterioară) și nu văd de ce nu ar fi posibil și prin lege să se deroge expres de la această practică.
Este foarte important ca o cerere să fie înregistrată cu data depunerii (sau conform procedurii instituită prin contract sau prin lege) pentru că de atunci încep să curgă termene (de prescripție, decădere ș.a.).
Depinde, practica folosita este urmatoarea :
- daca cererea se depune in timpul programului de munca,m atunci se inregistreaza in aceeasi zi;

- daca este primita dupa terminarea programului, atunci se inregistreaza a doua zi.