Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Prezint următoarea situație. Soț și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Prezint următoarea situație. Soț și soție de ...

Buna ziua,

Prezint următoarea situație.

Soț și soție de 23 de ani cu 2 copii, unul major unul minor, cu casa pe numele copilului major data cu uz fruct părinților.

Soția pleacă de acasa de voia ei si baga divorț la scurt timp, mințind multe in acel divort.

Sotia dupa aproximativ 6 luni se întoarce acasă de buna voie, sau ca nu mai putea sta la sora ei, ca s-au certat.

Se întoarce acasa, se "împacă", îl convinge pe sot sa plece in afara la munca si la scurt timp baga alt divorț, sotul muncind in afara in timp ce trimitea bani înainte si după divorț.

După câteva luni, soția decide ca vrea sa place si ea in afara la munca( lasand copilul minor in grija soacrei). Inca erau in proces ce divorț.

După scurt timp Sotul se întoarce acasă, sotia fiind in străinătate, trimitind bani foarte rar acasa.

Trec 6 luni si sotia decide ca vrea sa se întoarcă acasă.

Scuzați drama, am făcut un rezumat cu informațiile esențiale.

Întrebarea e, cum se poate interzice/impune soției sa nu se întoarcă sa locuiască in acea casa, cu sotul si copilul minor ?

Copilul si sotul nu doresc acest lucru.
Procesul este inca activ, sotia nu prea s-a prezentat la procesele astea pe care le-a deschis.
sfatavocat, utilizator
Încercați să obțineți ca locuința copilului să fie stabilită la tată, la adresa unde locuiesc.
Si sotia si sotul au aceași locuință, unde stă toată lumea.

Ambii au aceași adresă pe buletin.

gi-jane2, moderator
Întrebarea e, cum se poate interzice/impune soției sa nu se întoarcă sa locuiască in acea casa, cu sotul si copilul minor ?

Nimeni nu ii poate interzice sa stea ca are drept de uzufruct.
ok, si cum se poate face chestia asta legal ?
Daca este sotie are dreptul de a locui cu familia.
Daca are drept de uzufruct are si dreptul de a locui in baza unui contract.

Detaliile care va intereseaza trebuie discutate confidential cu un avocat intrucat legea are tot felul de portite dar acestea se analizeaza in concret si nu in mod generic.
Portitele sunt undeva la marginea legii...si este bine sa stiti ca nu intotdeauna se pot deschide ci in functie de fiecare caz in parte...

Scris din BUCURESTI - 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat