Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare copil minor cu unul din parinti in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare copil minor cu unul din parinti in strainatate

pe scurt: sot, sotie, copil stabiliti de doua luni in strainatate, (rezidenti), din care doar sotia lucreaza cu contract. In cazul unei divort sotul va reveni acasa iar sotia va ramane in strainatate. Copilul unde va ramane in tara sau in strainatate?
Multumesc! In acest moment sotul se poate intoarce acasa cu copilul chiar daca nu are acordul sotiei ?

Multumesc!
Copilul va ramane cu parintele cu care Veti decide daca divortati de comun acord sa stea, sau va decide instanta , desi autoritatea parinteasca se va exercita in comun.
Acum chiar daca sunteti casatoriti aveti nevoie de acordul celuilalt parinte ca sa calatoriti cu minorul.
ContSters250994, utilizator
pot divorta in Italia ( mai greu si mai costisitor) sau in Romania.nici un sot nu poate calatori cu copilul peste granita fara acordul celuilalt.

copilul va ramane unde se inteleg partile sau decide instanta.