Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de concediere-desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de concediere-desfiintare post

Desfiintare post fara fisa de post
Buna ziua,
Desfiintez un post la care nu am intocmit fisa de post pentru angajat. Ce consecinte pot avea, in caz caz ca anagajatul contesteaza decizia de concediere la judecatorie. Va multumesc
Conta2021, utilizator
Instanta poate dispune anularea deciziei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
De asemenea, la solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.