Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Declaratie Subsemnata... , cetatean roman, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Declaratie Subsemnata... , cetatean roman, Cnp.... ...

Buna ziua!
Declaratie
Subsemnata... , cetatean roman, Cnp.... domiciliata in mun...., identificata...., in calitate de fiica a defunctului...., decedat la dats de... , cu ultimul domiciliu in...., declar urmatoarele:
Tatal meu,.... nu a facut nici un fel de acte sau fapte de acceptare a succesiunii defunctei......, Cnp.... decedata la data de.... cu ultimul domiciliu in....., in calitate de soț supravietuitor al acesteia. Dau prezenta declaratie in conditiile art 692 Cod Civil, intrucat in intervalul scurs pana la decesul sau,... Nu a optat succesoral fata de succesiunea defunctei. Prezenta declaratie va servi la dezbaterea succesiunii defunctei.... si solicit inregistrarea acesteia in Registrul National Notarial de Optiuni Succesorale(RNNEOS) Aceasta declaratie inseamna ca, eu renunt la partea tatalui el fiind decedat? Multumesc!
Asta înseamnă că tatăl dvs este considerat renuntator la succesiunea soției.
Corect și legal, ar fi sa se dezbata succesiunea după soție și apoi după tatăl dvs, în ordinea deceselor.
Aceasta declarație este pentru a sări peste dezbaterea succesiunii tatălui, dvs, iar moștenitorii soției sa o poată moșteni direct.
Mai exact, sa se dezbata doar o moștenire, nu doua.
Personal, nu agreez genul acesta de declarații.
Tatal meu a lasat mostenire totul fiicei vitrege Ele vor sa faca succesiunea dupa mama. Daca nu completez aceasta declaratie ce se intampla? Multumesc!
Nimic.
Probabil moștenitorii soției va vor chema în instanță pentru dezbaterea succesiunii.
Cum anume a lăsat tata moștenire fiicei vitrege? Ce act a încheiat, mai exact?
Am citit răspunsul dvs (contract de vânzare cumpărare) dintr-o alta postare.

Contractul de vânzare nu are nicio legătură cu moștenirea. Deci nu exista "i-a lăsat moștenire prin vanzare".
Vânzarea e act între vii.
Moștenirea e după decesul omului.
Tatal dvs i-a vândut fiicei vitrege tot ce avea la momentul acela.

Însă din întrebările dvs înțeleg ca abia acum se dezbate succesiunea după soția tatălui.
Iar tatăl dvs are dreptul la 1/4 din ceea ce a lăsat soția, în calitate de soț supraviețuitor.
Deci cota de 1/4 nu avea cum sa i-o vândă, căci nu era dezbătută moștenirea după soție.

Declarația respectiva are ca scop considerarea tatalui dvs renuntator la moștenirea soției.
Astfel tot ce a rămas de la ea, va fi moștenit numai de copiii sai.
Dacă sunteți de acord cu chestia asta, semnați declarația.
Dacă nu, spuneți ca tatăl dvs a acceptat succesiunea soției, dezbateti moștenirea după tatăl dvs și moșteniți cei 1/4.
Sau, mergeți în instanță.
raluk0207, utilizator
Act de vanzare-cumparare cu renta viagera.