Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... printul mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

printul mostenitor

buna seara. va prezint si eu o situatie care este destul de incalcita dar sper sa ma ajutati sa o rezolv. este vorba de mama mea ai carei parinti s-au desparitit cand ea avea varsta de 6 ani. mama naturala nu a vrut sa renunte la drepturile sale maternale astfel incat mama nu aputut fi infiiata de mama vitrega. mama a ramas singurul copil deoarece tatal natural si mama vitrega nu au mai facut copii.in schimb mama vitrega are 3 surori care cred ca au dreptul la mostenire. in 1997 bunicul (tatal mamei) a decedat. nici pana acum nu s-a facut taxa aceea de succesiune (sau poate a facut-o mama vitrega si o fi zis ca mama a fost de acord sa renunte la bunuri, desi nu stiu daca se poate face asa ceva si poate e aberant ce am zis) mama vitrega a ramas cu apartamentul, un garaj, o masina si niste terenuri (care au fost ale sotului inainte de casatorie nu le-au dobandit in timpul ei). vreau sa va intreb ce procent ii revine mamei din averea tatalui sau?surorile mamei vitrege au vreun drept?era o perioada limita pana cand putea fi facuta succesiunea?va multumesc anticipat!
Senzatia initiala e ca sunt un pic cam prea multe mame in povestea asta si sper sa nu le fi pierdut sirul.

Surorile mamei vitrege nu au nici un drept asupra averii ramase de pe urma sotului mamei vitrege. (ele ar fi de fapt cumnate ale decedatului, care nu sunt rude cu decedatul si nu-l mostenesc).

Averea tatalui decedat in 1997 trebuie (trebuia) imartita astfel: 1/4 sotia supravietuitoare (mama vitrega) si 3/4 mama dvs. in calitate de fiica a decedatului.

Averea ramasa la moartea mamei vitrege a mamei dvs. va fi mostenita doar de surorile mamei vitrege, daca mama vitrega nu lasa mamei dvs. un testament.
Mama dvs. nu isi mosteneste legal mama vitrega pentru ca nu sunt rude (nici prin adoptie, care nu a avut loc). Dar poate fi mostenitor testamentar.
Un testament facut de mama vitrega a mamei dvs. le inlatura de la mostenire pe surorile ei (spre ca am inteles bine si ca discutam de surorile "mamei vitrege" si nu despre surorile vitrege ale mamei dvs.).
romascanu, moderator
ati inteles perfect si va multumesc pentru raspuns.vroiam sa va intreb, exista o perioada limita pana cand trebuia facuta succesiunea?mai e valabila daca se face acum dupa atatia ani? deoarece dvs v-ati exprimat ca "averea trebuia impartita" in 1/4 mama ei vitrega si 3/4 mama mea. mama s-a interesat mai demult si i s-a spus asa:ca tatal ei si mama ei vitrega au un tot (fiecare cate jumatete) si ca mama mea dupa moartea tatalui are dreptul la jumatate din jumatatea lui restul revenindu-i mamei vitrege (ceva de genul 5/8 mama vitrega si 3/8 mama mea). dvs ziceti invers ca mama are dreptul la mai mult.si nu stiu.... cum e corect?
Eu si notarul am spus acelasi lucru.
Dar ca sa intelegeti asta trebuiesc facute niste impartiri cu fractii.

Eu am zis asa:
Averea sotului (tatalui) se imparte in 1/4 pentru sotie si 3/4 pentru fiica.
Dar trebuie vazut din ce se compune averea asta lasata de sot/tata.

Daca sotul/tata are o casa numai a lui (intreaga, bun propriu) atunci 1/4 ia sotia si 3/4 ia fiica.
Dar daca sotul/tata are doar o jumatate de casa (pentru ca jumatatea cealalta este DEJA a sotiei, fiind cumparata de soti impreuna in timpul casatoriei) atunci sotia ia 1/4 din jumatate = 1/8 iar fiica ia 3/4 din jumatate = 3/8.

La acel 1/8 al sotiei se mai aduna jumatatea de casa pe care sotia o avea DEJA. 1/8 +1/2 = 5/8.

Rezultat final: sotia 5/8 din casa si fiica 3/8 din casa.

Daca se inteleg sotia si fiica defunctului pot sa dezbata acum mostenirea la notar. Pentru ca a trecut ceva vreme de la deces vor trebui sa achite si impozitul de 1% aplicat asupra masei succesorale.
romascanu, moderator
am inteles acum.insa mai vin cu o intrebare:e posibil ca mama vitrega sa fi facut taxa de succesiune in lipsa mamei mele?se poate face asa ceva?ca e in stare de orice.
stefan_ruxandra a scris:

am inteles acum.insa mai vin cu o intrebare:e posibil ca mama vitrega sa fi facut taxa de succesiune in lipsa mamei mele?se poate face asa ceva?ca e in stare de orice.

neprezentarea mamei mele la "asa zisa succesiune" (in cazul in care a facut-o mama vitrega ilegal deoarece sotul ei a fost avocat si avea si ea destul cunostine in ale dreptului cat si pile in acelasi domeniu) a putut fi inteleasa ca un acord din partea mamei mele?