avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... printul mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

printul mostenitor

buna seara. va prezint si eu o situatie care este destul de incalcita dar sper sa ma ajutati sa o rezolv. este vorba de mama mea ai carei parinti s-au desparitit cand ea avea varsta de 6 ani. mama naturala nu a vrut sa renunte la drepturile sale maternale astfel incat mama nu aputut fi infiiata de mama vitrega. mama a ramas singurul copil deoarece tatal natural si mama vitrega nu au mai facut copii.in schimb mama vitrega are 3 surori care cred ca au dreptul la mostenire. in 1997 bunicul (tatal mamei) a decedat. nici pana acum nu s-a facut taxa aceea de succesiune (sau poate a facut-o mama vitrega si o fi zis ca mama a fost de acord sa renunte la bunuri, desi nu stiu daca se poate face asa ceva si poate e aberant ce am zis) mama vitrega a ramas cu apartamentul, un garaj, o masina si niste terenuri (care au fost ale sotului inainte de casatorie nu le-au dobandit in timpul ei). vreau sa va intreb ce procent ii revine mamei din averea tatalui sau?surorile mamei vitrege au vreun drept?era o perioada limita pana cand putea fi facuta succesiunea?va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: mihaelacandea , utilizator 10:52, 5 Iunie 2022
Bună ziua ,și povestea mea este foarte incălcita,va rog să mă lamuriți.Mama decedată,la 6 luni decedeaza si tata,,sunt 3 frați.După tata unul dintr-e frati deschide la tribunal succesiunea pt că frați nu se înteleg.Doi o accepta ,al treille declară in instanța ca renunța la mostenirea dupa tata.Dupa 10 ani vine fratele renuntător și deschide succesiune după mama.Intr-e timp fratele renuntător face testament cu unul din frati mostenitori.Intrebarea este;dacă fratele mostenitor nu si-a trecut parte pe numele lui,testamentul este valabil.Mentionez că ce-l care a facut testamentul a dececat ,dosarul fiind inca pe rol,in cauza succesiuni dupa mama.Si o nepoata sa ocupat de el,păna la data decesului.Ce pot să fac să-i atac testamentul si să-i iau partea,pentru ca ma-m ingrijit de el,vă multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iunie 2022
mihaelacandea, utilizator
Faceti un topic separat si explicati si cine sunteti dvs. in poveste

mihaelacandea a scris:

Bună ziua ,și povestea mea este foarte incălcita,va rog să mă lamuriți.Mama decedată,la 6 luni decedeaza si tata,,sunt 3 frați.După tata unul dintr-e frati deschide la tribunal succesiunea pt că frați nu se înteleg.Doi o accepta ,al treille declară in instanța ca renunța la mostenirea dupa tata.Dupa 10 ani vine fratele renuntător și deschide succesiune după mama.Intr-e timp fratele renuntător face testament cu unul din frati mostenitori.Intrebarea este;dacă fratele mostenitor nu si-a trecut parte pe numele lui,testamentul este valabil.Mentionez că ce-l care a facut testamentul a dececat ,dosarul fiind inca pe rol,in cauza succesiuni dupa mama.Si o nepoata sa ocupat de el,păna la data decesului.Ce pot să fac să-i atac testamentul si să-i iau partea,pentru ca ma-m ingrijit de el,vă multumesc.


Persoanele sunt:,2 frati si o soră.Sora renuntatoare la mostenire,unchiul decedat care ia făcut testament pentru partea lui surori,si eu nepoata celuilalt frate.Intrebarea mea este:Dacă unchiul meu ia facut testament surori fără a avea ceva pe numele lui ,se ia in cosiderare la tribunal acel testament.După ce ia facut testamentul ,el sa imbolnavit,ea la abandonat si eu la-m ingrijit,ulterior mormantat.
Menționez ca a numite legatar in acel testament.Ăsi putea sa-l atac testamentu,și cum???Va multumesc.

irina.pricop a scris:

Faceti un topic separat si explicati si cine sunteti dvs. in poveste

mihaelacandea a scris:

Bună ziua ,și povestea mea este foarte incălcita,va rog să mă lamuriți.Mama decedată,la 6 luni decedeaza si tata,,sunt 3 frați.După tata unul dintr-e frati deschide la tribunal succesiunea pt că frați nu se înteleg.Doi o accepta ,al treille declară in instanța ca renunța la mostenirea dupa tata.Dupa 10 ani vine fratele renuntător și deschide succesiune după mama.Intr-e timp fratele renuntător face testament cu unul din frati mostenitori.Intrebarea este;dacă fratele mostenitor nu si-a trecut parte pe numele lui,testamentul este valabil.Mentionez că ce-l care a facut testamentul a dececat ,dosarul fiind inca pe rol,in cauza succesiuni dupa mama.Si o nepoata sa ocupat de el,păna la data decesului.Ce pot să fac să-i atac testamentul si să-i iau partea,pentru ca ma-m ingrijit de el,vă multumesc.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

bunica vitrega - cine o mosteneste? inna inna Buna ziua, Dupa moarte bunicii, bunicul meu s-a recasatorit. Mama avea 18 ani iar apartamentul in care locuiau toti trei era inchiriat. Ulterior l-au ... (vezi toată discuția)
Sunt mostenitoare?? gabytza26 gabytza26 Buna ziua.Sant un copil dintr.o relatie nelegala,dar care printr.un proces s.a dovedit a fi al lui si astfel i.am purtat numele tatalui.tata s.a casatorit apoi ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa decesul tatalui meu care s-a recasatorit Andrei.V.M Andrei.V.M Tatal meu a murit, era recasatorit de 25 ani cu o doamna (mama vitrega) impreuna cu care au construit o casa si au dat nastere surorii mele. De curand a murit ... (vezi toată discuția)