Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Declaratia de renuntare la, mostenire se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Declaratia de renuntare la, mostenire se poate da ...

Buna ziua! Declaratia de renuntare la,
mostenire se poate da in orice judet sau doar unde a avut ultimul domiciliu decedatul? Multumesc!
Puternicus, utilizator
Oriunde, la oricare notariat.
gi-jane2, moderator
Si acceptarea tot oriunde? Sau la ultimul domiciliu?
Tot oriunde.
Doar dezbaterea succesiunii se face la notarul de pe raza ultimului domiciliu al defunctului.
Taxa de succesiune se face de catre toti mostenitorii?
Taxa se plateste de catre toti mostenitorii raportat la cota moștenită.
Daca vreti sa se dezbata la notar, trebuie ca toti sa fie prezenți. Personal sau prin imputernicit
gi-jane2, moderator