avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Declaratia de renuntare la, mostenire se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Declaratia de renuntare la, mostenire se poate da ...

Buna ziua! Declaratia de renuntare la,
mostenire se poate da in orice judet sau doar unde a avut ultimul domiciliu decedatul? Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 August 2022
Puternicus, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:33, 27 August 2022
Oriunde, la oricare notariat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 August 2022
gi-jane2, moderator
Si acceptarea tot oriunde? Sau la ultimul domiciliu?
Tot oriunde.
Doar dezbaterea succesiunii se face la notarul de pe raza ultimului domiciliu al defunctului.
Taxa de succesiune se face de catre toti mostenitorii?
Taxa se plateste de catre toti mostenitorii raportat la cota moștenită.
Daca vreti sa se dezbata la notar, trebuie ca toti sa fie prezenți. Personal sau prin imputernicit
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 August 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie de acceptare a succesiunii friday_325 friday_325 Buna ziua, tatal meu, decedat in septembrie 2018, avand ultimul domiciliu intr-un oras resedinta de judet, detine terenuri intr-un sat din judet. Doresc sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. va rog sa ma ajutati cu un raspuns! ambii parinti ... ZIALEX ZIALEX Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Ambii parinti au decedat in noiembrie 2021 si dorim sa dezbatem succesiunea ( suntem 3 fiice). Casa in care ... (vezi toată discuția)
La succesiune trebuie sa participe toti membrii familiai de gradul intai? doinatudorita doinatudorita Buna ziua!In urma cu 8 ani sotul meu a murit iar eu am ramas in casa cu cei 4 copii pe care ii am.Eu as dorii sa vand casa acum, copii sunt majori ,2 dintre ei ... (vezi toată discuția)