avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exista posibilitatea de a obtine informatii despre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exista posibilitatea de a obtine informatii despre existenta ...

exista posibilitatea de a obtine informatii despre existenta unui testament privind un drept la proprietate?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:01, 28 August 2022
Da. Mergeți la orice birou notarial cu certificatul de deces al persoanei care se presupune ca a lăsat testamentul și solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL)
Acesta va confirma doar dacă persoana a lăsat vreun testament, nu și conținutul acestuia.
raluk0207. Asta se poate numai dupa decesul persoanei? Nu se poate si inainte?
La ce ar folosi in conditiile in care testatorul poate revoca testamentul sau face altul in fiecare zi?
Ultima modificare: Duminică, 28 August 2022
gi-jane2, moderator


Malinka88 a scris:

raluk0207. Asta se poate numai dupa decesul persoanei? Nu se poate si inainte?


Nu, nu se poate și înainte.
Testamentul este un act secret și nu va folosește la absolut nimic.
Dvs ce calitate aveți?
nepot. a fost redactat un testament (acesta il avem) in favoarea tatalui meu in anul 1987. Din informatiile obtinute se pare ca mai exista un testament din februarie - martie 1990 in favoarea unui unchi. Deoarece bunica era in stare avansata de dementa, exista suspiciunea ca acest testament sa fie unul fals. Inainte de a face alte demersuri, am dori sa aflam daca intr-adevar exista acest testament

Alte discuții în legătură

Buna seara, cum as putea sa obtin o copie a testamentului unchiului ... Adrian M2020 Adrian M2020 Buna seara, Cum as putea sa obtin o copie a testamentului unchiului meu, decedat de curand, si care este tariful aplicabil? Se poate rezolva si on-line? (vezi toată discuția)
Copie testament unchi numeunic numeunic Cum se obtine o copie de pe testamentul unchiului? (vezi toată discuția)
Mostenire Lory13 Lory13 Buna ziua. Fiti amabil .....matusa mamei mele a murit de curand. Ea are 2 fii vitregi (copii sotului decedat cu mult inaintea ei). Conform cettificatului de ... (vezi toată discuția)