Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exista posibilitatea de a obtine informatii despre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exista posibilitatea de a obtine informatii despre existenta ...

exista posibilitatea de a obtine informatii despre existenta unui testament privind un drept la proprietate?
Da. Mergeți la orice birou notarial cu certificatul de deces al persoanei care se presupune ca a lăsat testamentul și solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL)
Acesta va confirma doar dacă persoana a lăsat vreun testament, nu și conținutul acestuia.
raluk0207. Asta se poate numai dupa decesul persoanei? Nu se poate si inainte?
La ce ar folosi in conditiile in care testatorul poate revoca testamentul sau face altul in fiecare zi?
gi-jane2, moderator

Malinka88 a scris:

raluk0207. Asta se poate numai dupa decesul persoanei? Nu se poate si inainte?

Nu, nu se poate și înainte.
Testamentul este un act secret și nu va folosește la absolut nimic.
Dvs ce calitate aveți?
nepot. a fost redactat un testament (acesta il avem) in favoarea tatalui meu in anul 1987. Din informatiile obtinute se pare ca mai exista un testament din februarie - martie 1990 in favoarea unui unchi. Deoarece bunica era in stare avansata de dementa, exista suspiciunea ca acest testament sa fie unul fals. Inainte de a face alte demersuri, am dori sa aflam daca intr-adevar exista acest testament