Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copie testament unchi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copie testament unchi

Cum se obtine o copie de pe testamentul unchiului?
Elena Andreea, administrator
Unchiul mai trăiește?
Dvs sunteți beneficiarul testamentului?
Unde aveți nevoie de copia testamentului?
Unchiul a decedat. DA s-ar putea sa fiu beneficiar. La succesiune.
Mergeți la orice birou notarial cu o copie sau originalul certificatului de deces și solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL)
Acolo apare dacă unchiul a lăsat vreun testament notarial, data și biroul notarial unde a fost întocmit.
Dacă sunteți dvs beneficiarul, vi se va comunica acest lucru și veți putea solicita un duplicat al testamentului sau o copie legalizata.
Dacă a lăsat testament altcuiva, nu.