avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copie testament unchi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copie testament unchi

Cum se obtine o copie de pe testamentul unchiului?
Ultima modificare: Miercuri, 3 August 2022
Elena Andreea, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:00, 3 August 2022
Unchiul mai trăiește?
Dvs sunteți beneficiarul testamentului?
Unde aveți nevoie de copia testamentului?
Unchiul a decedat. DA s-ar putea sa fiu beneficiar. La succesiune.
Mergeți la orice birou notarial cu o copie sau originalul certificatului de deces și solicitați o interogare la Registrul Național Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL)
Acolo apare dacă unchiul a lăsat vreun testament notarial, data și biroul notarial unde a fost întocmit.
Dacă sunteți dvs beneficiarul, vi se va comunica acest lucru și veți putea solicita un duplicat al testamentului sau o copie legalizata.
Dacă a lăsat testament altcuiva, nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, cum as putea sa obtin o copie a testamentului unchiului ... Adrian M2020 Adrian M2020 Buna seara, Cum as putea sa obtin o copie a testamentului unchiului meu, decedat de curand, si care este tariful aplicabil? Se poate rezolva si on-line? (vezi toată discuția)
Anularea unei succesiuni in termen sau cum vad existenta unui testament (dacă există) silvia159 silvia159 Am fost 4 frati. Acum suntem trei surori si o cumnată. Fratele a decedat. N-a avut coii. Două apartamente: cumnata fara copii intr-un apartament si ... (vezi toată discuția)
Posibila mostenire apartament Jixu85 Jixu85 Buna ziua, A decedat de curand bunicul meu care mi-a comunicat mai demult (sa fie mai mult de 10 ani) ca doreste sa-mi lase mostenire apartamentul sau, fara ... (vezi toată discuția)