avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibila mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibila mostenire apartament

Buna ziua,
A decedat de curand bunicul meu care mi-a comunicat mai demult (sa fie mai mult de 10 ani) ca doreste sa-mi lase mostenire apartamentul sau, fara sa-mi fi inmanat o decizie scrisa in acest sens. Cum pot afla daca exista un document de mosternire pe numele meu?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:19, 19 Iunie 2018
Mergeti la camera notarilor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Document de mostenire= testament. E singurul act care ar fi putut fi incheiat de bunic in absenta dvs.
Ca sa aflati de existenta unui posibil testament, nu trebuie sa mergeti la Camera Notarilor Publici.
Va puteti adresa oricarui birou notarial din tara, prezentand certificatul de deces al bunicului si solicitati o interogare la Registrul National Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL).
Acolo apare inregistrat un eventual testament.
Daca intr-adevar bunicul v-a lasat un testament, urmatorul pas este dezbaterea succesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anularea unei succesiuni in termen sau cum vad existenta unui testament (dacă există) silvia159 silvia159 Am fost 4 frati. Acum suntem trei surori si o cumnată. Fratele a decedat. N-a avut coii. Două apartamente: cumnata fara copii intr-un apartament si ... (vezi toată discuția)
Mostenitori Rob3rt01 Rob3rt01 Cum aflu daca exzista mostenitori si care sant acestia si daca a lasat testament.Multumesc. (vezi toată discuția)
Buna seara, cum as putea sa obtin o copie a testamentului unchiului ... Adrian M2020 Adrian M2020 Buna seara, Cum as putea sa obtin o copie a testamentului unchiului meu, decedat de curand, si care este tariful aplicabil? Se poate rezolva si on-line? (vezi toată discuția)