Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibila mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibila mostenire apartament

Buna ziua,
A decedat de curand bunicul meu care mi-a comunicat mai demult (sa fie mai mult de 10 ani) ca doreste sa-mi lase mostenire apartamentul sau, fara sa-mi fi inmanat o decizie scrisa in acest sens. Cum pot afla daca exista un document de mosternire pe numele meu?
Va multumesc.
Mergeti la camera notarilor.
Document de mostenire= testament. E singurul act care ar fi putut fi incheiat de bunic in absenta dvs.
Ca sa aflati de existenta unui posibil testament, nu trebuie sa mergeti la Camera Notarilor Publici.
Va puteti adresa oricarui birou notarial din tara, prezentand certificatul de deces al bunicului si solicitati o interogare la Registrul National Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL).
Acolo apare inregistrat un eventual testament.
Daca intr-adevar bunicul v-a lasat un testament, urmatorul pas este dezbaterea succesiunii.