avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea unei succesiuni in termen sau cum vad ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea unei succesiuni in termen sau cum vad existenta unui testament (dacă există)

Am fost 4 frati. Acum suntem trei surori si o cumnată. Fratele a decedat. N-a avut coii. Două apartamente: cumnata fara copii intr-un apartament si apartamentul parintilor demult decedati in CF eram noi 4 frati. Cumnata a deschis succesiunea (este in termen. NU stim de ce este deja inchisă succesiune pe cele două apartamente). Acum apare alături de noi in procent de 1/4. In ambele cazuri ni se spune că este inchisă succesiunea.
De ce? Suntem incă în termen. Nu a trecut încă 1 an de la decesul fratelui. Cum putem relua succesiunea?
Cum putem sti (pentru că nu avem cunoștință) de existența vruunui testament.
Cum se aplică prevederile Art. Art. 971

(1) Soțul supraviețuitor este chemat la moștenire în concurs cu oricare dintre clasele de moștenitori legali.

(2) În absența persoanelor prevăzute la alin.(1) sau dacă niciuna dintre ele nu vrea ori nu poate să vină la moștenire, soțul supraviețuitor culege întreaga moștenire.
Cel mai recent răspuns: silvia159 , utilizator 22:11, 19 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu o copie după certificatul de deces, adresati-va unui birou Notarial și solicitați o interogare a Registrului Național Notarial de Evidență a Liberalitatilor (RNNEL). Notarul operează această interogare online, unde apar înregistrate eventualele donații și testamente.
Dacă a existat un testament, prin care fratele a lasat totul sotiei, cumnata era indreptatita sa dezbata succesiunea si sa devina unic moștenitor.
Prin însăși existența testamentului, sunt înlăturați de la succesiune moștenitorii nerezervatari (frații și surorile )
Multumesc. Ma voi adresa biroului Noterial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Lory13 Lory13 Buna ziua. Fiti amabil .....matusa mamei mele a murit de curand. Ea are 2 fii vitregi (copii sotului decedat cu mult inaintea ei). Conform cettificatului de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect ... 21mai1964 21mai1964 Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect urmatoarea problema::doi soți fără copii au facut testament iar dupa decesul unuia dintre ... (vezi toată discuția)