Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua. Fiti amabil .....matusa mamei mele a murit de curand. Ea are 2 fii vitregi (copii sotului decedat cu mult inaintea ei). Conform cettificatului de mostenitor dupa sotul ei ea este singura mostenitoare copii fiind straini de succesiune prin neacceptare. As dori sa stiu cine are drept la mostenire in cazul asta. In 2009 matusa imi facuse mie testament atunci avea 86 ani dar banuim ca l a anulat la insistentele unuia din fii vitregi. Multumesc anticipat. Zi buna
In primul rand, trebuie sa fiti siguri ca testamentul a fost revocat.
Daca nu a fost revocat, mostenitor este legatarul (beneficiarul testamentului). Va adresati oricarui birou notarial cu certificatul de deces si solicitati o interogare la Registrul National Notarial de Evidenta a Liberalitatilor (RNNEL), unde apar intregistrate toate donatiile si testamentele.
In al doilea rand, daca nu exista nici un testement sau a fost revocat, mostenitori sunt fratii si surorile defunctei, care mai sunt in viata si nepotii de la fratii si surorile, care au decedat inainte.
raluk0207, utilizator