Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. As vrea sa lamuresc situatia incadrarii in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. As vrea sa lamuresc situatia incadrarii in grupa II ...

Buna ziua.
As vrea sa lamuresc situatia incadrarii in grupa II de munca in cazul unui mecanic utilaj-excavatorist care a lucrat pe santierele de constructii montaj in perioada 1978-1989.
Care este temeiul legal conform Ord.50/1990 ?
In adeverinta eliberata am facut referire la Ord.50/1990 art.3 si art.6, dar si HG.1223/20.11.1990, in baza careia avem o adresa de la forul nostru tutelar de la acea vreme, cu incadrarea in grupa II de munca pentru tot personalul care a desfasurat activitate in cadrul unitatii noastre.
In plus, fata de actele normative mentionate, la nivelul firmei trebuie sa existe un tabel prin care se nominalizeaza personalul benficiar de grupa de munca. Conform HG nr. 1223/ 1990 beneficiaza lucratorii care au desfasurat efectiv activitate in santier, nu economisti, contabili, juristi, femei de serviciu, etc.