Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... - cu privire la modul de aplicare a majorării ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

- cu privire la modul de aplicare a majorării salariului. Bună ...

- cu privire la modul de aplicare a majorării salariului.

Bună ziua !

- în OUG 115 /2022 - se spune că:
din 01.08.2022 - se majorează cuantumul brut al salariilor de bază ...

Toți angajații instituției noastre au salariul de bază brut compus din salariul de bază = de încadrare + sporul de vechime = gradația de vechime.

Vă rugăm să ne lămuriți:
- cuantumul brut al salariilor de bază - ce înseamnă ?
salariul de bază = de încadrare + sporul de vechime ?
- se va majora doar salariul de încadrare ?
sau se va majora tot salariul = salariul de bază = de încadrare + sporul de vechime ?
Dacă sunteți încadrați într-o unitate a administrației publice locale (primării și instituții subordonate), nu primiți nimic. Pentru orice alte tipuri de salarii, majorarea se aplică la salariul de încadrare, fără nici un spor/gradație de vechime.
Dar dacă instituția noastră publică este un muzeu - aflat în subordinea Consiliului Județean - primim majorarea salarială ?