Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! As vrea sa știu de la ce data intra in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! As vrea sa știu de la ce data intra in vigoare o ...

Buna seara! As vrea sa știu de la ce data intra in vigoare o hotărâre judecătorească ( Litigii munca 15%) ea fiind data in 29.12.2021, și hotărârea a ajuns la mine in Februarie 2022.Pt a intra in drepturi se considera din data de 29.12.2021 sau din data la care am primit hotărârea din Februarie 2022?
Intreb pt ca cei de la UAT mi au pus in fata oug 130/2021 ca toate hotărârile judecătorești din 1.01.2022-31.12.2022 se vor da in 5 ani( in transe). Eu dacă am hotărârea din data de 29.12.2021 mi se poate aplica aceasta lege și mie( ei neluând in calcul toate ART legii ca ex 39 punctul 4 și 5 prin care dacă mi se da eșalonat suma mi se cuvine și o dobânda remuratorie și indicele de inflație). Ei au luat doar ART prin care mi se da eșalonat suma.Multumesc și o seara frumoasa.
Oana E84, utilizator
Oug 130/2021 nu se aplica dvs, ci art.39 din OUG 114/2018.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dna de la resurse umane a fost foarte ofensata ca nu am vrut sa accept sa semnez ca sunt de acord cu decizia , și când i am zis de ART 39 din OUG 114/2018 nu mai știa ce sa zică și m a amânat pt mâine sa se vadă ce se decide dacă mi se va da toată suma o data sau va rămâne eșalonat dar sa se informeze in ceea ce privește ART 39 de care “ nu știau”. multumesc și multă sănătate.
Manuela Rășină, administrator