Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime pe PFA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime pe PFA

Buna ziua!
In vederea depunerii dosarului de pensionare, as dori sa atasez si documentul care sa-mi ateste activitatea de PFA cu plata contributiilor legale si dovada vechimii in munca.
Cine elibereaza acest document?
Vechimea in munca rezultata din activitatea PFA se adauga la vechimea in munca obtinuta in baza activitatii pe CIM?
Are vreo influenta asupra reducerii varstei de pensionare?
Multumesc!
Nu are influenta asupra reducerii varstei de pensionare.

În.opinia mea ar trebui doua adeverinte: una de la ONRC cu perioada cât a fost in funcțiune si una de la ANAF cu plata conttibutiilor pentru acea perioada .