avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Dovadă vechime specialitate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Dovadă vechime specialitate

Bună ziua! Sunt arhitect și îmi exercit meseria în cadrul Biroului individual de arhitectură înființat conform legii 184/2001 - echivalentul PFA pt meserii liberale. Doresc să aplic pentru un post în administrație publică și mi se cere dovadă de vechime în specialitate. Am completat adeverința model din anexa 2D la HG611/2008, dar la depunerea dosarului mi s-a spus că nu pot accepta o adeverință semnată de mine mie. Problema e că n-au știut să-mi spună ce altceva au nevoie să aduc.
Vă rog să-mi spuneți ce alt act ar putea dovedi vechimea în specialitate.
Menționez că în cazul PFA nu este obligatorie cotizația la CAS dacă nu se depășește un anumit prag de venit, deci adeverința de la casa de pensii nu ar fi utilă.
Cel mai recent răspuns: cMic , utilizator 10:30, 11 Februarie 2023

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfășurarea activităților economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale


Articolul 18^1
(1) Perioada în care o persoană fizică autorizată desfășoară activități economice în temeiul prezentei ordonanțe de urgență constituie vechime în specialitate, cu îndeplinirea următoarelor condiții:
a) activitatea economică pe care o desfășoară a produs venituri nete în anul supus recunoașterii vechimii a căror valoare este cel puțin egală cu nivelul a de 12 ori salariul minim brut pe țară garantat în plată stabilit potrivit legii în anul respectiv;
b) este înregistrată la registrul comerțului cu un singur cod CAEN de activitate sau cu codul CAEN principal de activitate pentru care se dorește recunoașterea vechimii.
(2) Vechimea în muncă și, după caz, vechimea în specialitate este considerată perioada în care PFA a desfășurat activitate economică și a achitat contribuțiile, taxele și impozitele legale, nefiind luată în considerare perioada în care PFA nu a avut activitate generatoare de venit sau a avut activitatea suspendată.

In speta, va trebuie doua adeverinte una de la ONRC care sa ateste lit.b si una de la ANAF care sa ateste lit.a si alin.2
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Februarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună ziua, munțumesc de răspuns.
Din păcate, OUG44/2008 specifică în introducere că nu se aplică în cazul PFA pt meserii liberale, acestea nefiind înscrise la ONRC, doar la ANAF. Deci din start nu îndeplinește alin 1. lit. (b).
Pot îndeplini lit. a), obținând adeverințe de venit de la ANAF, dar nu și lit. b).
Birourile individuale de arhitectură funcționează similar cu cabinetele individuale de avocatură/medicină/psihologie/etc - PFA pe meserie liberală. Problema e că pare să existe un vid legislativ în cazul acestora.

Cornel Vasile a scris:


ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfășurarea activităților economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale


Articolul 18^1
(1) Perioada în care o persoană fizică autorizată desfășoară activități economice în temeiul prezentei ordonanțe de urgență constituie vechime în specialitate, cu îndeplinirea următoarelor condiții:
a) activitatea economică pe care o desfășoară a produs venituri nete în anul supus recunoașterii vechimii a căror valoare este cel puțin egală cu nivelul a de 12 ori salariul minim brut pe țară garantat în plată stabilit potrivit legii în anul respectiv;
b) este înregistrată la registrul comerțului cu un singur cod CAEN de activitate sau cu codul CAEN principal de activitate pentru care se dorește recunoașterea vechimii.
(2) Vechimea în muncă și, după caz, vechimea în specialitate este considerată perioada în care PFA a desfășurat activitate economică și a achitat contribuțiile, taxele și impozitele legale, nefiind luată în considerare perioada în care PFA nu a avut activitate generatoare de venit sau a avut activitatea suspendată.

In speta, va trebuie doua adeverinte una de la ONRC care sa ateste lit.b si una de la ANAF care sa ateste lit.a si alin.2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! cine poate să emită o adeverință care să ateste ... Simona Pol Simona Pol Bună ziua! Cine poate să emită o adeverință care să ateste vechimea în muncă pentru un PFA? Acest lucru îmi este necesar pentru noul loc de muncă, ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea vechimii in munca ca pfa? ClaudiaNV ClaudiaNV Buna Conform noii directive (recunoasterea vechimii in munca ca PFA), activitatea intr-un cabinet psihologic (acestea nu se declara la ONRC) poate fi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru profesiile liberale, asa cum sunt ele prevazute ... Mihai Viteazu Mihai Viteazu Buna ziua, pentru profesiile liberale, asa cum sunt ele prevazute in LEGE nr. 200 din 25 mai 2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor ... (vezi toată discuția)