Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Cine poate să emită o adeverință care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Cine poate să emită o adeverință care să ateste ...

Bună ziua! Cine poate să emită o adeverință care să ateste vechimea în muncă pentru un PFA? Acest lucru îmi este necesar pentru noul loc de muncă, în vederea stabilirii grilei de salarizare. Mulțumesc!
Ca PFA depuneti declaratii de venit in vederea taxarii si impozitarii.
ANAF poate emite o adeverinta in care sa ateste perioada in care ati platit taxe si impozite la venitul obtinut ca PFA.
Perioada în care o persoană fizică autorizată desfășoară activități economice în temeiul legii constituie vechime în specialitate, cu îndeplinirea următoarelor condiții:
a) activitatea economică pe care o desfășoară a produs venituri nete în anul supus recunoașterii vechimii a căror valoare este cel puțin egală cu nivelul a de 12 ori salariul minim brut pe țară garantat în plată stabilit potrivit legii în anul respectiv;
b) este înregistrată la registrul comerțului cu un singur cod CAEN de activitate sau cu codul CAEN principal de activitate pentru care se dorește recunoașterea vechimii.

Vechimea în muncă și, după caz, vechimea în specialitate este considerată perioada în care PFA a desfășurat activitate economică și a achitat contribuțiile, taxele și impozitele legale, nefiind luată în considerare perioada în care PFA nu a avut activitate generatoare de venit sau a avut activitatea suspendată.