avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In urma decesului parintilor, au ramas doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In urma decesului parintilor, au ramas doi copii majori. ...

Buna ziua,
In urma decesului parintilor, au ramas doi copii majori.
Fiica-casatorita, fiul-in concubinaj de 10 ani cu o femeie cu care are un copil minor.
Rog a avea amabilitatea de a-mi raspunde : care sunt mostenitorii legali, concubina fiului are dreptul la mostenire ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: esanu doina , utilizator 11:34, 31 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
fiica si fiul sunt mostenitorii parintilor lor. ce sa caute concubina fiului in ecuatie ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici măcar soțul ficei (ginerele) nu are vreun drept la moștenire. Moștenirea e bun propriu chiar și căsătorit dacă ești, de concubin nici nu se discută.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate ramane in casa? costachel costachel Buna ziua. Iata dilema: sot si sotie, casatoriti de 15 ani. Casa a fost cumparata de sotie inainte. In urma decesului sotiei, sotul poate ramane in casa? Poate ... (vezi toată discuția)
Recasatorie , ce se intampla cu fiul mostenitor magika2002 magika2002 Buna ziua, as dori sa ma recasatoresc, eu am o garsoniera si o fata iar sotul o casa si un baiat . Ce drepturi are baiatul lui in garsoniera mea, si ... (vezi toată discuția)
Mama vitrega este ascendent privilegiat ? bms bms Am urmatoarea speta: În urma decesului soțului au rămas 3 copii din prima căsătorie al acestuia S-a finalizat succesiunea după soț Ulterior ... (vezi toată discuția)