Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In urma decesului parintilor, au ramas doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In urma decesului parintilor, au ramas doi copii majori. ...

Buna ziua,
In urma decesului parintilor, au ramas doi copii majori.
Fiica-casatorita, fiul-in concubinaj de 10 ani cu o femeie cu care are un copil minor.
Rog a avea amabilitatea de a-mi raspunde : care sunt mostenitorii legali, concubina fiului are dreptul la mostenire ?
Multumesc.
fiica si fiul sunt mostenitorii parintilor lor. ce sa caute concubina fiului in ecuatie ?
Nici măcar soțul ficei (ginerele) nu are vreun drept la moștenire. Moștenirea e bun propriu chiar și căsătorit dacă ești, de concubin nici nu se discută.
Multumesc pentru raspuns.