Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contarct casa copii (fiica si ginere) si nepot minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contarct casa copii (fiica si ginere) si nepot minor

Buna ziua,
Va rugam frumos sa ne sfatuiti cum am putea proceda pentru a putea face contarct de vanzare cumparare ficei si ginerului precum si nepotului(minor 2 ani)fiul acestora. Am vrea sa trecem jumatate din casa pe parintii copilului si jumattae pe nepot. VA rugam sa ne spuneti daca exista vreo posibilitate sau ce fel de contarct e posibila pentru aceasta cauza.
ATENTIE evitati sa vindeti fiicei si ginerelui, deoarece imobilul atunci, ar deveni un bun comun, care, doamne fereste, la un eventual divort , ar avea parte la el si ginerele dvs., chiar daca nu a contribuit cu nimic la achizitionarea lui.

sfatul meu este sa nu faceti un contract de vanzare, ci un contract de donatie 50% catre fiica si 50% din imobil catre nepot.

av. vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat
In primul rand doresc sa va multumesc de sugestie. Aveti mare dreptate nimc nu e sigur in viata, tocmai de aceea ne-am dorit sa fie nepotul si el in drept pe contractul de vanzare cumparare.
Stiam ca donatiile sunt atacabile si de aceea am considerat ca nu e in regula astfel de contract. Sotul mai are un copil dintr-o casatorie anterioara si nu mai dorest ca acesta sa mai aibe drept si asupra imobilului deoarece a beneficit de alte venituri din partea lui .
AVem increderea ca casnicei fiicei va dainui si nu vor fi probleme si consideram ca e in regula sa fie ginerele trecut in contract.
Revin si va intreb daca e posibil asa cum am mentionat - CV catre fiica ginere si nepot (copilul acestora _ minor) multumesc,
o zi buna
Sfatul meu-stati linistiti asa cum sunteti, la momentul potrivit va vor mosteni. Scuzati lumbajul , dar nu e bine sa te legi la cap daca nu te doare. Mai uitati-va pe site ce situatii sunt si ce probleme au generat unele decizii pripite.
lilivasiliu, utilizator
Copilul sotului fiind mostenitor rezervatar, oricum va putea ataca orice act, daca va considera ca i s-a incalcat rezerva succesorala.
Dapix, utilizator