Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Doresc sa cumpar o casa cu teren, Persona ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Doresc sa cumpar o casa cu teren, Persona care vinde ...

Buna ziua !
Doresc sa cumpar o casa cu teren, Persona care vinde spune ca are niste "mici" probleme de care nu ar trebui sa imi fac griji si ca nu ma afecteaza pe mai tarziu.
Mostenitori dupa tata si mama decedata sunt 3 frati, avand deja cota parte in acte de mostenitor ( cat pot sa intelg singura din acte :)) terenul am inteles ca este mostenire la toti 3 fratii dar casa este lasata ca unic mostenitor doar pe numele uneia dintre frati.
Unul din frati nu e de gasit de cativa ani ai detine 1/7 din mostenire .
Poate sa imi vanda ceilati frati si ce probleme am daca vine si al treilea ori mostenitori daca se declara ca a decedat.
Este 1/7 ce parte din teren ? Cine decide? Poate fi si terenul de sub casa?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
O zi buna!
Mentionez ca terenul este de 2050 m2 si constructii 470m2
Dominik2022, utilizator
Cum a ajuns fratele respectiv sa dețină 1/7, dacă ei sunt 3 în total?
Ideea e ca vânzătorul vrea sa scape de imobil, neputand sa rezolve problema cu fratele si va imbrobodeste pe dvs.
Aceste "mici probleme " au drept consecințe:
1. Dați niste bani cât pentru un imobil întreg dar de fapt cumpărați doar o cota parte
2. Rămâneți coproprietar în indiviziune cu o persoana necunoscuta si de negăsit.
3. Nu veți putea dispune de bun/construi/investi, nefiind proprietar exclusiv si fiind nevoie și de acordul celuilalt coproprietar
Cota pe care ați cumpara-o este o cota parte ideala si abstracta.
Determinarea fizica, în coltul drept sau stâng, se face la partaj, unde e necesara și prezenta acelui frate.
4. Dacă fratele respectiv a decedat/decedează, trebuie sa ii contactați moștenitorii, ei sa își dezbata succesiunea și sa faceți partaj cu el.
5. E posibil ca fratele sau moștenitorii lui sa apară la un moment dat și sa pretinda o suma cât nu face, ca sulta, ca să va lase imobilul integral dvs, la partaj sau ca să va vanda cota.
6. Dacă nu dați de el, singura soluție sa ieșiți din indiviziune este instanta. Lucru, pe care ar fi trebuit sa îl rezolve vânzătorii pana acum. Ei vor sa va vanda și sa va lase pe dvs sa va bateți capul.
Procesul durează cam 1-3 ani, cu toate cheltuielile de rigoare (taxa judiciara, onorariul avocat, onorariul expert, alte cheltuieli de judecata, plus sulta stabilita de instanță în favoarea fratelui).
Va sfătuiesc călduros sa căutați un alt imobil.