avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza venitul din arenda? Daca in anul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza venitul din arenda? Daca in anul 2017 un om ...

Cum se calculeaza venitul din arenda? Daca in anul 2017 un om a avut un venit brut din arenda de 19494 lei ce taxe trebuie sa plateasca la ANAF ? Daca un om a avut in anul 2021 un venit brut din arenda de 31689 lei ce taxe trebuie sa plateasca la ANAF ? Daca un om a avut in anul 2021 un venit net din arenda de 44500 lei ce taxe trebuie sa plateasca la ANAF ?
Cel mai recent răspuns: skoda2022 , utilizator 21:57, 1 Septembrie 2022
Taxele datorate: impozit, cass, etc. se platesc de catre arendas nu de catre arendator.
Dar din cauza ca arendasul nu platit CASS in totalitate, ANAF mi-a scris ca eu sa platesc diferenta la CASS pe anii 2015-2017, si am platit acasta diferenta. Cand am intrebat de ce imi imputa aceste diferente mie , ci nu arendasului, ANAF mi-a scris ca e profitul meu si ca nu poate sa le imputa arendasului , ci mie. Acum nu o sa dau in judecata ANAF pentru ce mi-a facut o inspectoare de la ANAF care nu respecta legea. Ce pot face in viitor ? Care e formula de calcul? Eu nu ma pricep. Ma puteti ajuta ? Am auzit ca in 2023 nu mai beneficiez de deducarea de 40 % .
Ultima modificare: Joi, 1 Septembrie 2022
skoda2022, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019 ? RicaRamurica RicaRamurica Cum se calculeaza venitul din arenda in 2019? Daca venitul este sub 24960 lei nu se mai plateste contributia de 10 % la sanatate Daca arendasul imi da un ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul din arenda? hamarsold1985 hamarsold1985 Cum se calculeaza venitul din arenda? Venitul brut a fost 40324 lei, deducerea de 40 % a fost de 16130 lei, venitul net realizat a fost de 24194, iar ... (vezi toată discuția)