Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza venitul din arenda? Daca in anul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza venitul din arenda? Daca in anul 2017 un om ...

Cum se calculeaza venitul din arenda? Daca in anul 2017 un om a avut un venit brut din arenda de 19494 lei ce taxe trebuie sa plateasca la ANAF ? Daca un om a avut in anul 2021 un venit brut din arenda de 31689 lei ce taxe trebuie sa plateasca la ANAF ? Daca un om a avut in anul 2021 un venit net din arenda de 44500 lei ce taxe trebuie sa plateasca la ANAF ?
Taxele datorate: impozit, cass, etc. se platesc de catre arendas nu de catre arendator.
Dar din cauza ca arendasul nu platit CASS in totalitate, ANAF mi-a scris ca eu sa platesc diferenta la CASS pe anii 2015-2017, si am platit acasta diferenta. Cand am intrebat de ce imi imputa aceste diferente mie , ci nu arendasului, ANAF mi-a scris ca e profitul meu si ca nu poate sa le imputa arendasului , ci mie. Acum nu o sa dau in judecata ANAF pentru ce mi-a facut o inspectoare de la ANAF care nu respecta legea. Ce pot face in viitor ? Care e formula de calcul? Eu nu ma pricep. Ma puteti ajuta ? Am auzit ca in 2023 nu mai beneficiez de deducarea de 40 % .
skoda2022, utilizator