Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Codul rutier, contraventii !Prezentarea documentelor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Codul rutier, contraventii !Prezentarea documentelor in copie ( xerox sau digitala) la un ...

Prezentarea documentelor in copie ( xerox sau digitala) la un control de rutina auto este contraventie ?
Despre ce documente vorbiti ? Permisul, certificatul de inmatriculare, cartea de identitate a soferului trebuie sa fie in original. Nici polita RCA nu mai e obligatorie de prezentat in copie, ca si dovada platii rovinietei, acum exista posibilitatea de verificare electronica (s-o faca politistul prin accesare a bazei de date) :
[ link extern ]
latka, utilizator
Ma refer la toate actele permis,carte identitate,talon daca nu sunt la mine in oroginal ci doar in copie pe suport de hartie sau foto digital pe telefon Sunt pasibil de amenda?
In lege nu se specifica in original sau copie, deci ?
In lege se specifica, e vorba de prezentarea actelor in sine, adica originalele.
Articolul 35
(2) Participanții la trafic sunt obligați ca, la cererea polițistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum și alte documente prevăzute de lege.

Articolul 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligației conducătorului de vehicul de a avea asupra să documentele prevăzute la art. 35 alin. (2).
(minim 6 puncte amenda = 870 RON)
[ link extern ]