avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calitatea de asigurat dupa demisie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calitatea de asigurat dupa demisie

Buna ziua! De la data depunerii demisiei, cat timp mai ai calitatea de asigurat la sistemul de sanatate? Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Septembrie 2022
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:07, 3 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Calitatea de asigurat încetează în termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.
Conteaza in baza carui articol inceteaza CIM? sau regula este valabila in toate cazurile?

multumesc
Este valabila indiferent de articolul cu care a incetat c.i.m. .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare contract pensionare anticipata Vioreld Vioreld buna ziua. imi puteti spune cu ce articol inceteaza un c.i.m. in acest caz? (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca conf. art. 56 "d" din l.53/2003 modificat. gaby1970 gaby1970 Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in aceasta situatie.:\"> In Legea 19/2000 cu modificari si completari ulterioare(inclusiv L49/2010) se mentioneaza ,, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. este adevărat că din momentul ,respectiv ziua în ... Osmanica Osmanica Buna ziua. Este adevărat că din momentul ,respectiv ziua în care mi-am dat demisia și contractul de munca a încetat, nu mai beneficiez de asigurări de ... (vezi toată discuția)