Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calitatea de asigurat dupa demisie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calitatea de asigurat dupa demisie

Buna ziua! De la data depunerii demisiei, cat timp mai ai calitatea de asigurat la sistemul de sanatate? Va multumesc anticipat.
ana-cer, moderator
Calitatea de asigurat încetează în termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.
Conteaza in baza carui articol inceteaza CIM? sau regula este valabila in toate cazurile?

multumesc
Este valabila indiferent de articolul cu care a incetat c.i.m. .