Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Este adevărat că din momentul ,respectiv ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Este adevărat că din momentul ,respectiv ziua în ...

Buna ziua. Este adevărat că din momentul ,respectiv ziua în care mi-am dat demisia și contractul de munca a încetat, nu mai beneficiez de asigurări de sănătate, respectiv bilete de trimitere, analize gratuite? Initial, mi se spusese ca voi fi asigurat inca 3 luni din acel moment. La casa de asigurări mi s-a spus ca nu mai sunt asigurat din mom în care a încetat CIM. Multumesc.
Nu este adevarat .... Potrivit Ordonanței de Urgență nr. 8 din 22 februarie 2018, privind reglementarea unor măsuri în domeniul sănătăţii, în cazul persoanelor care nu mai fac dovada plății contribuției, calitatea de asigurat încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuției. Prin excepţie, pentru persoanele care au avut calitatea de salariat termenul de 3 luni se calculează de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.