Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! As dori sa știu dacă se poate schimba ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! As dori sa știu dacă se poate schimba administratorul ...

Buna ziua! As dori sa știu dacă se poate schimba administratorul de bloc in urma unei decizii luate de către majoritatea proprietarilor. Menționez ca in blocul meu nu se cunoaște/nu stim dacă exista președintele blocului încât sa putem comunica cu acesta. Dna administrator nu este transparentă cu privire la cheltuielile care se fac in bloc, nu afișează chitanțe, Adaugă metri in plus de apa in mod constant.
Suntem un bloc cu 10 apartamente. Niciodată nu s-a făcut vreo ședința in care sa ne comunice orice fel de cheltuiala/schimbare.
Dacă se poate schimba in urma unei ședințe, aceasta trebuie anunțată cu cel puțin 10 zile înainte sau se poate și mai repede? Mulțumesc anticipat!
Aveți asociație? Și dacă aveți, cine vă reprezintă? Ciudat la o asociație cu doar 10 proprietari să nu știți cine e președintele. Administratorul este doar un angajat, căruia i se poate rezilia contractul.

Blocul este înscris in asociația proprietarilor, dar mai multe nu pot afla pt ca nu comunica absolut nimic.
latka a scris:

Aveți asociație? Și dacă aveți, cine vă reprezintă? Ciudat la o asociație cu doar 10 proprietari să nu știți cine e președintele. Administratorul este doar un angajat, căruia i se poate rezilia contractul.

Care asociatie de proprietari?
Exista constituita la nivelul imobilului asociatie de proprietari?
Pe chitantele justificative pentru sumele percepute si incasate lunar nu sunt consemnate date referitoare la persoana juridica asociatia de proprietari ?
Conform disp L nr 196/2018 administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Daca exista administrator de imobil ar trebui conform legii in vigoare ca acesta sa exercite atributii in beneficiul angajatorului =asociatia de proprietari si a contribuabililor=proprietarii din condominiu
La avizierul blocului nu exista informatii ,date de contact presedinte,administrator?
Puteti lesne sa va interesati daca exsta asociatie de proprietari ,solicitand official date relevante de la serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Pentru completa si corecta dv informare referitoare la presedinte,administartor, for reprezentare ,modalitati de adoptat hotarari studiati temeinic disp L nr 196/2018

Cum adica este inscris ??? Nu este o asociatie de proprietari la blocul in care locuiti ? Cred ca faceti niste confuzii, proprietarii se inscriu in asociatie, nu blocurile. Cine nu comunica ? Cititi legea asociatiilor de proprietari si dupa aia puneti intrebari :[ link extern ]
poppatricia a scris:

Blocul este înscris in asociația proprietarilor, dar mai multe nu pot afla pt ca nu comunica absolut nimic.