Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare-cumparare. Buna! Tatal meu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare-cumparare. Buna! Tatal meu a decedat acum 20 de ani, fara sa se faca dezbaterea ...

Buna! Tataul meu a decedat acum 20 de ani, fara sa se faca dezbaterea succesorala pt niste terenuri apartinand bunicilor. Fratele acestuia (decedat intre timp si el) a intrat in posesia unor titluri de proprietate pt terenurile respective. Matusa mea a vandut un teren acum 10 ani fara acordul mamei mele sau al nostru (sora mea si un verisor primar- tata avea 2 frati) si fara a ne arata vreun document. De asemenea, mai exista un teren agricol de 4 ha pe care matusa l-a dat in arenda fara acordul nostru, ea detinand titlul de proprietate si pt acest teren. Cum as putea proceda in ambele situatii. Pt prima situatie as dori sa stiu daca acel contract de vanzare-cumparare poate fi anulat
Iar pt a doua situatie, cu cei 4 ha, care ar trebui sa fie demersul meu pt a nu ajunge in aceeasi situatie? Multumesc!
Ce înseamnă că "a întrat în posesia titlurilor"?
Ca exista niște titluri de proprietate, emise pe numele bunicilor, documente pe care le dețineau unchiul decedat si mătușa?
Sau titlurile respective au fost emise pe numele unchiului și al mătușii?
Titlurile au fost emise pe numele bunicilor. Ramane un mister cum au ajuns documentele in posesia matusii si a unchiului cert este ca matusa dispune de acele terenuri dupa bunul plac.
Nu e mister. Cu acte de mana poți sa faci orice
Misterul adevărat este de ce nu ați dezbătut succesiunea după bunici și după tata în toți acești 20 ani.
Din motive obiective.

raluk0207 a scris:

Nu e mister. Cu acte de mana poți sa faci orice
Misterul adevărat este de ce nu ați dezbătut succesiunea după bunici și după tata în toți acești 20 ani.

Din motive obiective...în momentul de față, dvs ce calitate legala aveți (si dovedita cum), ca să solicitați anularea acelui contract de vânzare?