Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca stagiul militar ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca stagiul militar obligatoriu ...

Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca stagiul militar obligatoriu se ia in considerare la pensia de limita de virsta! Daca si cum se calculeaza? Va multumesc!
Indiferent de perioada in care ati efectuat armata, aceasta se va lua in considerare la stabilirea stagiului de cotizare cand veti solicita pensie pentru limita de varsta sau pensie de invaliditate.
O mica nelamurire mai am! Stagiul M.O. se ia in considerare ca si vechime, am inteles. Ce n-am inteles este cum se calculeaza aceasta perioada, ca si punctaj, aduce ceva bani la pensie ca sa fiu mai clar! Am facut armata in 1977 un an si cinci luni! Am 44 de ani vechime! Va multumesc pentru eventuala lamurire!
nikilapa86, utilizator
Buna ziua! Mai am o nelamurire! Am inteles ca stagiul militar se ia in considerare la vechime, ce n-am inteles este cum contribuie din punct de vedere financiar la pensie? Am inteles ca intregul stagiu ar fi cam 0,8 puncte?! Multumesc!
Un an și 4 luni de armată cam atât aduce, (0.8 puncte).