Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt efectele debranșării sptiilor comune de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt efectele debranșării sptiilor comune de la termoficare? ...

Care sunt efectele debranșării sptiilor comune de la termoficare? Părerile despre posibilele efecte sunt că se creează un disconfort general generat de diferențele de temperatura din apartamente și spațiile comune.
aplucic, utilizator
Spatii comune, insemnand ce?
De obicei, oamenii (proprietarii) deconecteaza caloriferele de pe casa scarii, crezand ca fac economii la energia termica, ori efectul este cam pe dos. Daca in casa scarii nu avem un climat potrivit, toti poprietarii vor consuma mai mult in locuinte.
Alte spatii comune:
- toate conductele, din cutia de bransament, care trec prin subsoluri, trebuie f. bine izolate termic;
- toate conductele care trec prin uscatoare, ghene si alte spatii unde nu este nevoie de incalzire, sa fie izolate termic;
- intrarile in casa scarii sa fie prevazute cu un SAS, adica o a doua usa de intrare in casa scarii;
- in fiecare scara de bloc, "cineva" sa aiba grija ca vasul de expansie sa fie izolat si sa functioneze normal, altfel proprietarii de ultimul nuivel si numai, nu vor avea incalzire corespunzatoare;
- pe cat posibil, bine ar fi sa se functioneze doar cu un singur sistem de incalzire (termoficare), ori acum, gasim cel putin 3 sisteme de incalzire: termoficare, cu centrale proprii, pe gaze, si electric), astfel incat bulibaseala este maxima si nimeni nu se mai ocupa de izolari si alte chestii pe sistemul centralizat; fiecare asteteapta ca altii sa faca, sa izoleze, sa ia masuri, etc;
Asadar, prin deconectarea caloriferelor de pe spatiile comune despre care intrebati, sunt in general, scaderea confortului termic si cresterea costurilor cu incalzirea locuintelor, indiferent de sistemul de incalzire folosit. Sigur, proprietarii care au alte sisteme de incalzire decat sistemul centralizat de incalzire, trebuie sa li se repartizeze costuri cu incalzirea acelor spatii comune, insa ca acest lucru sa se faca bine, trebuie ca as. prop. sa solicite unor firme specializate determinarea consumului de energie termica necesara incalzirii acestor spatii comune. Daca actiunea este bine facuta, atunci si proprietarii vor fi multumiti, dar daca nu se procedeaza corect, asociatiile vor avea mari probleme...
Adam Grecu, utilizator
Aveți dreptate, am omis din postare că este vorba de propunerea de debranșare de la încălzirea centrală a casei scării și a uscătoriei. Se pare că debranșarea poate genera mai multe probleme decât continuarea folosirii ca până acum când, sincer, confortul era normal iar costurile nu au depășit 20 - 30 lei pe lună. Vă mulțumesc pentru răspuns, mai rămâne să fac un convocator, să informez locatarii - proprietarii - despre ce am aflat și să procedăm cum consideră majoritatea că este mai bine!
Ei, am presupus ca lucrurile stau cam asa. Discutati cu vecinii Dvs., insa puteti sa faceti un experiment, sa va deconectati un an-doi. O sa observati imediat "racoarea" de pe casa scarii, racirea peretilor, in mod sigur v-a creea un anumit disconfort in locuintele cu peretii in casa scarii, implicit, "forjarea" centralelor sau a robinetilor termostatati din acele locuinte.
Nu uitati de izolarea conductelor de pe toate traseele, incepand cu subsolul. Acolo se pierde multa energie !
Succes!
Este normal ca modificand parameter termici sa apara diferente discomfort intre partea comuna si proprietati
Aspectul ca se debranseaza caloriferele din partea comuna genereaza racirea peretilor apatramentelor a caror proprietary fie vor simti discomfort termic fie vor fi obligati sa utilizeze valori suplimentare de utilitati pentru aducerea temperaturii interioare la valori caresasatisfaca necesitatile individuale