Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma cu doua cui-revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma cu doua cui-revisal

Buna ziua,
Pentru o firma cu doua cui-uri (cui pt sediu social si alt cui pentru punct de lucru), cum se procedeaza cu Revisalul?
Crearea unui sediu secundar (punct de lucru) implica modificari si in ceea ce priveste raportarea salariatilor in Revisal?
Daca unii angajati au in contractul de munca primul cui iar altii cel de-al doilea cui, cum se procedeaza cu pastrarea dosarelor/contractelor? Multumesc.
Fie transmite societatea mama toate c.i.m.., fie separat .(societatea mama si pctul de lucru) .. In cea de-a doua situatie , unitățile fără personalitate juridică ale angajatorilor - puncte de lucru - au obligația de a înființa, completa și transmite registrul general de evidență a salariaților, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
a) au primit delegare de competență pentru încadrarea personalului prin încheierea de contracte individuale de muncă;
b) au primit delegare de competență pentru înființarea și completarea registrului general de evidență a salariaților.
Va multumesc pentru răspuns. Pentru noile contracte, dacă se trec ambele CUI și sediul secundar, dosarele de personal se pot păstra la sediul secundar? În cazul unui control ITM, unde ar trebui păstrate acestea?
Cine va încheia c.i.m... societatea mama sau pct de lucru?
Punctul de lucru, pentru contractele noi. Pentru contractele incheiate anterior, putem incheia acte aditionale (cu pct de lucru) a.i. sa pastram dosarele la pct de lucru? Va multumesc
Atunci dosarele de personal se vor pastra la punctul de lucru pentru cei noi ..Pentru contractele incheiate anterior, la punctul de lucru lasati copii de pe c.i.m.