Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua.Am fost condamnat la 5 ani si 5 luni ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua.Am fost condamnat la 5 ani si 5 luni inchisoare in ...

Buna ziua.Am fost condamnat la 5 ani si 5 luni inchisoare in prima instanta.Am declarat apel si sunt inca in libertate pana la sentinta finala.In acest timp am savarsit o noua infractiune fiind întocmit un nou dosar penal pentru furt calificat.Acuma pentru aceasta noua infractiune voi primi alta pedeapsa sau raman cu condamnarea din primul dosar de 5 ani si 5luni?
Buna ziua!

Pentru noua infractiune se intocmeste un dosar penal, care se va judeca separat si se va da o noua pedeapsa. Ulterior se va dispune contopirea pedepselor.
Da, si o sa se mai adauge 1/3 la pedeapsa daca fapta este concurenta si a fost comisa pe noua lege.

Mie mi-au stricat foarte tare socotelile prin modificarea legii cu adaugarea de 1/3 din pedeapsa noua caci pe vechea lege scoteam clientii fara spor de pedeapsa dar acum nu se mai poate.
Era bine si pentru mine si pentru client caci erau darnici...

Scris din Bucuresti 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat