Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Strabunicii mei au avut 4 copii si au lasat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Strabunicii mei au avut 4 copii si au lasat un testament scris ...

Strabunicii mei au avut 4 copii si au lasat un testament scris de mana in 1954.
Titlul de proprietate e din 1999 unde sunt trecuti cei 4 frati (bunicul si fratii lui) si scrie ca sunt mostenitorii strabunicului, dar de partaj nu scrie nimic.
Daca cei 4 frati au decedat si copii acestora vor sa faca succesiunea, sunt obligati sa respecte testamentul scris de mana de bunici si sa faca partajul un functie de acest testament ?
Testamentul a fost deja valorificat la succesiunea din 1999, când a fost eliberat un certificat de moștenitor. În baza acelui certificat, copiii fraților moștenitori pot să facă partajul (la notar, dacă se înțeleg, sau în instanță, dacă nu se înțeleg amiabil).